My Favorite Movies


  alexisbea's Rating My Rating
1
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
2
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
T
3
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
S
4
Trainspotting 1996,  R)
5
The Puffy Chair 2004,  R)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
7
Happiness 1998,  NC-17)
8
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
T
9
Stay 2005,  R)
10
Juno 2007,  PG-13)
Juno
I
11
Blue Velvet 1986,  R)
12
Fight Club 1999,  R)
13
Somersault 2004,  Unrated)
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
15
A Scanner Darkly 2006,  R)
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
17
The Chumscrubber 2005,  R)
18
The Science of Sleep 2006,  R)
19
The Squid and the Whale 2006,  R)
20
Love, Ludlow 2004,  R)
21
Art School Confidential 2006,  R)
22
Thumbsucker 2005,  R)
23
Breakfast on Pluto 2005,  R)
24
Annie Hall 1977,  PG)
25
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
26
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
I love when a real lif
27
Being John Malkovich 1999,  R)
28
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Magnificent there are hardly words.
29
Brick 2006,  R)
30
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
32
Rushmore 1998,  R)
33
It's a Wonderful Life 1946,  G)
34
The Witches 1990,  PG)
35
Spun 2002,  R)
36
Junebug 2005,  R)
37
Secretary 2002,  R)
38
Requiem for a Dream 2000,  R)
39
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
40
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
41
Pretty Persuasion 2005,  R)
42
This Is Spinal Tap 1984,  R)
43
The Wizard of Oz 1939,  G)
44
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
45
The Breakfast Club 1985,  R)
46
Sideways 2004,  R)
47
The Butterfly Effect 2004,  R)
48
Blazing Saddles 1974,  R)
49
Young Frankenstein 1974,  PG)
50
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
51
Rosemary's Baby 1968,  R)
52
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
53
Up and Down (Horem Pádem) (Loop the Loop) 2004,  R)
54
Transamerica 2005,  R)
55
American Psycho 2000,  R)
56
Mini's First Time 2006,  R)
57
American Beauty 1999,  R)
58
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
59
Big Fish 2004,  PG-13)
60
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
61
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
62
Hairspray 1988,  PG)
63
Cry-Baby 1990,  PG-13)
64
Party Monster 2003,  R)
65
An American Werewolf in London 1981,  R)
66
The Neverending Story 1984,  PG)
67
The Goonies 1985,  PG)
68
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
69
Clerks 1994,  R)
70
The Peanut Butter Solution 1985,  PG)
71
On the Edge 2002,  R)
72
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
73
Red Doors 2005,  R)
74
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
75
Lost in Yonkers 1993,  PG)
76
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
77
Chasing Amy 1997,  R)
78
Clerks II 2006,  R)
79
Léon (The Professional) 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments