My Favorite Movies


  1. alexandraemma
  2. Alexandra

variety:3 of all my faves

  alexandraemma's Rating My Rating
1
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
great movie...thanks to him I knew William Shakespeare... he's my Shakespeare, my Romeo, my everything...
2
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
great cuz Joseph is in...he's just great...he shouldn't have been removed from the second...he's the best
3
Forever Mine 1999,  R)
Forever Mine
great cuz Joseph is here, so cute as always...bad cuz he almost dies in the end...ever since I saw it I hate Ray Liotta
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
5
Sweet November 2001,  PG-13)
6
The Notebook 2004,  PG-13)
7
Devil's Diary 2007,  Unrated)
8
Fear House 2008,  Unrated)
9
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
11
The Order 2002,  R)
12
Casanova 2005,  R)
13
Killing Me Softly 2002,  R)
Killing Me Softly
beautiful but sad...he remains alone in the end, when the greatest person was him... who could ever doubt him??? I can't even immagine...
14
Rancid Aluminium 2000,  R)
15
The Darwin Awards 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments