My Favorite Movies


  alexandercase's Rating My Rating
1
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
2
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
One of the greatest Star Trek Films.
3
Serenity 2005,  PG-13)
4
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
5
Aliens 1986,  R)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
Alien 1979,  R)
8
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best film treatment of the Dark Knight. Christopher Nolan properly grapses how to shoot Gotham City, and how to properly reflect the mood. A must see.
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
10
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
Why should you watch this film? Two word: "Nuklear Wessels".
11
The Three Musketeers 1973,  PG)
The Three Musketeers
The first part of one of the greatest swashbucklers of all time. Christopher Lee is superb as the Count De Rochfort, and Charlton Heston is equally good as Cardnal Richelu. The film injects a little more levity then the book contained, but it works well here.
12
The Four Musketeers 1975,  PG)
The Four Musketeers
An excellent continuation (I wouldn't completely call it a sequel - this and the previous film, "The Three Musketeers" were shot at the same time). Only two changes from the book makes it lose points from the previous film. The first is the narration that brackets the film, plus the montage at the end, which seemed unnecessary. The second is a spoiler, and I will not mention it here.
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This film is, by far, one of the best Bond movies ever made. Go see it while it's still in theaters.
16
The Godfather 1972,  R)
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
The perfect beginners Wuxia film.
18
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Excellent fight scenes, excellent story, excellent acting, and excellent photography. The only reason I can imagine why this didn't get an Academy Award is because the Academy is, as it is with Sci-Fi films, biased against the genre.
19
Blade Runner 1982,  R)
20
Equilibrium 2002,  R)
21
The Godfather, Part II 1974,  R)
22
Ghostbusters 1984,  PG)
23
Alien3 1992,  R)
24
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
25
Bad Boys 1995,  R)
26
Pitch Black 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments