My Favorite Movies


  alex703's Rating My Rating
1
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
my favorite film
2
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
#1 on my top 100. it is perfect
3
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
I wish I could afford to carry copies of this film around with me to give to people who haven't seen it.
4
The Last Detail 1973,  R)
The Last Detail
Hal Ashby is why there are movies
5
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
Jokes and Jokes and Jokes and Jokes and absurd politics which is what politics are. this movie rocks
6
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
its The Graduate, there aren't enough stars to rate it
7
Samurai Rebellion 1967,  Unrated)
Samurai Rebellion
transcends the genre of the samurai film
8
Days of Heaven 1978,  PG)
Days of Heaven
is this or The Conformist the best shot film? or is it Tombstone you hill billy?
9
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage)
I'm not gonna say any pompous shit here but this is real and amazing and there is nothing flashy. No whip pans or any shaky-cam. Just actors and a camera. Divorce went up considerably in Sweden after its release. That's gotta be a feather in your cap
10
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
a self indulgent masterpiece. I really love every frame of this film.
11
Blood Car 2007,  Unrated)
Blood Car
I'll never watch it again but I hope someone gives these guys another job
12
The Signal 2007,  R)
The Signal
Buy 7 copies on DVD
13
Bananas 1971,  PG-13)
Bananas
There are lines in this movie that will never cease to make me laugh
14
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
15
Husbands and Wives 1992,  R)
Husbands and Wives
If you haven't seen it please do yourself a favor
16
Harlan County, U.S.A. 1976,  PG)
Harlan County, U.S.A.
best Doc ever
17
Jules and Jim 1962,  Unrated)
Jules and Jim
I can't do this film justice with a blurb
18
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
19
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
one of the greatest gifts to the cinema
20
Piranha 1978,  R)
Piranha
is it really a 5 star movie? yes, it is. I love it- Joe Dante's best work
21
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
Sullivan's Travels
this movie is why I make movies
22
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
I wish people would stop trying to remake this masterpiece.
23
Day for Night 1973,  PG)
24
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
25
Z 1969,  PG)
26
Faces 1968,  R)
27
A Woman Under the Influence 1974,  R)
28
The Killing of a Chinese Bookie 1976,  R)
29
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Best film I've seen in 2007- too bad WB is screwing up the release. Maybe the Oscars will come through for them.
30
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
amazing!
31
Two-Lane Blacktop 1971,  R)
32
Cockfighter (Born to Kill) 1974,  R)
33
Oldboy 2004,  R)
34
His Girl Friday 1940,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments