My Favorite Movies


  Alejoss's Rating My Rating
1
Dogville 2003,  R)
Dogville
The whole movie is a masterpiece, the way the story slowly developes, the way human egoism is framed in the characters, and the best of all, the way the end of the movie unmasks arrogance.
2
Crash 2005,  R)
Crash
Many critics say this movie is superficial and made to sell, I don´t agree with them. There is a profound message hidden between those simple stories. The crash in society.
3
Thesis (Tesis) 1996,  R)
Thesis (Tesis)
Irony. excelent movie, suspense+inteligent film.
4
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Born to kill?. Now I can say I like Kubrik´s films
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
This one is just excellent.
Pure steticismo! and there is nothing wrong about it.
6
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
Beautiful movie, contrasts the good and bad about humans, love in the middle of the holocaust.
7
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
I love when a movie is an escelent critic.
8
2046 2004,  R)
2046
Great psicological movie, the problems in the life of the character and the "train" can be aplied to everybody´s life.
9
Fight Club 1999,  R)
10
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love)
Beautiful

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments