My Favorite Movies


  1. Alec4U
  2. Alec

Give list a short description

  Alec4U's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This in my opinion is one of the best films ever, first time i saw i...i cryed at the end lol
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
All the actors are great, and its mix of dialogue and action prove how great Tarantino really is.
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
This is an amazing film!!! The first of its kind.
4
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
The idea sounds a bit sick, but it is an awesome film!!! Its a cult classic.
5
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
This is the lord of the rings of Anime. Its both beautiful and magical and amazing!
6
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
When watching this film it almost felt like been high, it was THAT trippy.
7
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
An epic adventure, with class and soul.
8
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious fom start to finish, but at the same time stands as a good horror movie. Great replayability most have seen it more than any other movie.
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This film had more heart than the other two, its truly great.
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
A really clever, engrossing film from Quentine Tarantino (My favourite Writer/Director), I hope to write something like this one day.
11
Sin City 2005,  R)
Sin City
Supercool! Superstylish! Great Fun! Jessica Alba :P
12
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
I love this genre and this is a personal favourite.
13
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Jack black is one of my favourite actors, and should be in evry film. This film is really about him.
14
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Great Music, Great susspense, way ahead of its time. Clint Eastwood is the best actor ever in my opinion.
15
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Fantastic sound and special effects, very moving for an epic war movie.
16
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
Really engrossing and clever action film. Will Smith is one of my favourite actors.
17
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
I just love this film really fun and used to scare me when i was younger.
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This is the middle part and it holds up, love the battle at helms deep.
19
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
When i first finished watching this i was speachless, it played on my mind for days.
20
Saw 2004,  R)
Saw
I think this film is a masterpiece in its own right.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments