Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Alcmeliel's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
the whole trilogy is a masterpiece and this one is the best of the three.
2
Atonement 2007,  R)
Atonement
not ever have i seen a romantic drama as good as this.
3
The Crow 1994,  R)
The Crow
i love this movie despite it's numerous "flaws"
4
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
unbelievable, it has been years since i last saw something from the series and just like that it all came back to me. was a fan, am a fan & always will be a fan. the movie completely exceeded all my expectations, great cast, real star trek plot and, my god, the visuals! just one thing kept bugging and that's the absence of "beam me up, scotty!". guess they hadn't come up that just yet. to sum it up, perfect star trek film. jj, you're a god! i can't think of anything bad to say, pure entertainment
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
a mind-blowing experience
6
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
brilliant, brilliant, brilliant. everything i hoped it would be an even more. finally something interesting and intellectual in "superhero" genre even if this might not fall into that category because of that. ratings might come down a bit once the initial excitement has settled but nonetheless best movie i've seen in ages. and btw, amazing soundtrack except for the mcr's bob dylan cover, how on earth did that make it's way over credits...
7
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
i love splatter and this one surely had blood, sweat and guts!
8
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
at first, the words horror and musical were at odds in my mind put have to admit that it worked out brilliantly. johnny does one of his best performances in this one.
9
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
well, what can i say, it put a smile on my face. but seriously, without heath's joker this would have been a slight disappointment since the plot wasn't that great and even though the rest of the cast made solid performances they just weren't that spectacular... not to disgrace any of the actors who truly are great actors but the story just wasn't as good as it could/should have been. and last but not least, why on earth batman has to sound so ridiculous? but as it stands, dark knight is truly a magnificent film and definitely a-must-see.
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the first one is still the best, this and ttt go too far from the original story. but still this trilogy is larger than life.
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
why they had to put those hideous jokes to the extended edition?
12
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
always loved historical dramas and this by far is the best i've seen
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
fortunately lucas did better job whit this one than with episodes I and II
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
this is the one to see
16
Wanted 2008,  R)
17
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
you either love it or hate it and i loved it! cute :)
18
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Just one word: inconceivable :)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
great story and great actors, what else do you need?
22
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
2 thumbs up
23
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
totally brainless and tacky musical but hey, it has johnny depp
24
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
i've never been a fan of anime but this movie was so cute and adorable that one cannot help loving it
25
A Clockwork Orange 1971,  R)
26
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
i don't usually like these huge summer blockbusters but this one had it all: decent story, good cast and tons of visual effects so what's there not to love.
27
Sleepy Hollow 1999,  R)
28
300 2007,  R)
300
excellent movie! half naked men and brutal battle scenes, what more can a girl ask for :)
29
Sin City 2005,  R)
Sin City
excellent story line and great cast. visually like no other
30
21 Grams 2003,  R)
31
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
disturbing and twisted, just the way i like it
32
The Departed 2006,  R)
The Departed
jep, all credit to scorsese and jack of course. amazing movie, and an awesome ending
33
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
thumbs up for this, not my usual genre
34
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
totally weird but i liked it
35
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
simple but amazing
36
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
magnificent book AND movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments