Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Albz's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Gladiator 2000,  R)
3
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
4
The Godfather 1972,  R)
5
Scarface 1983,  R)
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
Die Hard 1988,  R)
9
The Last of the Mohicans 1992,  R)
10
American History X 1998,  R)
11
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
12
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
One of my fav comedies ever. Too Funny!! AHH HAAA!!!
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
14
The Negotiator 1998,  R)
15
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
just a fun movie i can watch again and again! warning dont watch the sequel though!! lol
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
17
Young Guns 1988,  R)
18
The Usual Suspects 1995,  R)
19
The Waterboy 1998,  PG-13)
20
Over the Top 1986,  PG)
21
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
22
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
23
The Karate Kid 1984,  PG)
24
The Goonies 1985,  PG)
25
Boyz n the Hood 1991,  R)
26
Notting Hill 1999,  PG-13)
27
Willow 1988,  PG)
28
Higher Learning 1995,  R)
29
Batman Returns 1992,  PG-13)
30
Batman 1989,  PG-13)
31
Rocky III 1982,  PG)
32
Cocktail 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments