My Favorite Movies


  albaz2's Rating My Rating
1
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
2
Ordet (The Word) 1955,  Unrated)
3
Werckmeister Harmóniák 2000,  Unrated)
Werckmeister Harmóniák
Just...extraordinary.
4
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
5
Barry Lyndon 1975,  PG)
6
Gangs of New York 2002,  R)
7
Solaris 2002,  PG-13)
8
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
9
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
10
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
11
Saraband 2003,  R)
12
Paths of Glory 1957,  Unrated)
13
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
14
Nostalghia 1983,  Unrated)
15
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
16
Waking Life 2001,  R)
17
Full Frontal 2002,  R)
18
Day of Wrath (Vredens Dag)(Day of Anger) 1943,  Unrated)
19
The Age of Innocence 1993,  PG)
20
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
22
Jackie Brown 1997,  R)
23
Schizopolis 1996,  Unrated)
24
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
25
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
26
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
27
SubUrbia 1997,  R)
28
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
29
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story 2005,  R)
30
Trilogia: To livadi pou dakryzei (The Weeping Meadow) 2004,  Unrated)
31
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
32
The Devil Probably (Le diable probablement) 1977,  R)
The Devil Probably (Le diable probablement)
The more I think about it the more I realise how incredible this film is.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments