My Favorite Movies


  alannablue's Rating My Rating
1
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
perfect in every way
2
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
hilarious, witty, great acting
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
4
Serenity 2005,  PG-13)
5
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
funny, elegant, quirky
6
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
beautiful cinematography and has a great message... great last scene
7
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
one of the best movies i've ever seen
8
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
9
I, Robot 2004,  PG-13)
10
Constantine 2005,  R)
11
Muriel's Wedding 1994,  R)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
13
Secretary 2002,  R)
Secretary
so so soooooooooooo hot
14
Quills 2000,  R)
15
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
hot and meaningful, if you want to see it
16
Easy 2003,  R)
17
Queen of the Damned 2002,  R)
18
Bring It On 2000,  PG-13)
19
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
holy cow. i feel completely... what's the polar opposite of "disappointed"? Fulfilled? Sated? Enlightened (pardon the pun, if you've seen the movie)? Wow. Aside from that, very intriguing cinematography and use of color/light. Gorgeous. Even if you don't care about the subject/theme of the movie, physically watching it is brilliant. The only questionable aspect of the movie is the difference in volume... it has to be deliberate, but I can't figure out to what end. Nevertheless, I breathe a huge sigh of contentment.
20
Shine 1996,  PG-13)
Shine
so brilliant. so sad.
21
Bedazzled 2000,  PG-13)
22
Duets 2000,  R)
23
Sliding Doors 1998,  PG-13)
24
Cruel Intentions 1999,  R)
25
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
26
Dracula 2000 2000,  R)
27
Solaris 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments