Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. alannaaa
  2. Alanna

Give list a short description

  alannaaa's Rating My Rating
1
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
My most favourite movie.
2
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
3
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
wow.
4
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
Brilliant!
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of the best movies ever!
6
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Amazing.
7
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
The best of the best. What a movie should be.
8
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
omfg. I could not move after this movie. One of the greatest film experiences of my life. I am in love with this movie. It is brilliantly shocking.
9
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I think everyone should see this. Perfect.
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Awesome.
11
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
They are both so good.
12
American History X 1998,  R)
American History X
Awesome!
13
Breakfast on Pluto 2005,  R)
Breakfast on Pluto
Genius!
14
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
Just great. Really.
15
Chicago 2002,  PG-13)
16
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
nice little story. fantastic characters and very funny. you think about it for a long time after seeing it.
17
The Graduate 1967,  PG)
18
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
19
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
absolute awesomeness.
20
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Really great!
21
Desperate Living (Edited Version) 1977,  R)
Desperate Living (Edited Version)
Lovely!
22
Labyrinth 1986,  PG)
23
Female Trouble 1975,  NC-17)
Female Trouble
Awesome.
24
Cecil B. Demented 2000,  R)
Cecil B. Demented
demented foreverrrrr!
25
Cry-Baby 1990,  PG-13)
26
Funny Games 2007,  R)
Funny Games
loooooove love love. breaking the 4th wall oh my goodness! no score! fantastic! michael pitt! long scenes, limited editing. everything was perfect! suck that classical music movie soundtracks. suck it hard.
27
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
great great great.
28
Pretty Persuasion 2005,  R)
Pretty Persuasion
very good. hilarious.



"Oh La La, I Dropped My Baguette."
29
Strangers with Candy 2005,  R)
Strangers with Candy
AWESOME. Really funny. I laughed a lot. Yay. Colbert is so special. and 77 minutes! what a good length.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments