My Favorite Movies
My faves..wide range..msg me if you would like to chat about any of them...alot are foreign and flixster has no idea about them..anyway I will be adding lots..the list in the early stages..but CKE my definite favorite all time!
| alanjayh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Chungking Express 1994, PG-13)
Quite simply the best!!! Magical....such as a dream that makes you feel happy but you can't relive. Reminds me of a warm memory that's heart-felt but fleeting...its a valentine to movie-making..it is stylish..romantic..a timeless movie... Such enjoyable performances by tony leung and faye wong, who is better known as a wildly popular singer..I rate this wong kar wai's finest!!! |
|
| 2 |
Cabaret 1972, PG) |
|
| 3 |
Expect the Unexpected (Fai seung dat yin) 1998, Unrated) |
|
| 4 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 5 |
Year of the Dragon 1985, PG) |
|
| 6 |
Wasabi 2001, R) |
|
| 7 |
Ditto 2000, Unrated)
A beautiful movie...sad yet touching...almost poetic in nature..its about relationships, destiny and one's place in time..the movie moves at a deliberate pace, taking pains to weave its story delicately...until reaching that one defining moment..that one powerful scene in the hallway...this memorable film is for the romantic in us, even if the ending is bittersweet... |
|
| 8 |
Pulse (Kairo) 2001, R) |
|
| 9 |
Fong juk (Exiled) 2006, R) |
|
| 10 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 11 |
All That Jazz 1979, R) |
|
| 12 |
Miu haan fook wood (Second Time Around) 2001, Unrated) |
|
| 13 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 14 |
Modern Romance 1981, R) |
|
| 15 |
Baunsu ko gaurusu (Bounce KO Gals) 1998, Unrated)
Not a sexual movie but it deals with selling sex. This movie has a lot of heart and I enjoyed it alot. It basically follows the activity of the 3 youngfemale characters for one night. The script is smart and the acting is spot on by the entire casr. It will hold your interest, with plenty of drama and suspense. See it! |
|
| 16 |
My Name Is Fame (Ngor yiu sing ming) 2006, Unrated)
one of my fave movies after just watching it...this movie is so good..so rich...touching, bittersweet, with some brilliant scenes I started tearing up, they were so good. Watch for the voice inflections, the nuances by the 2 leads, the glances, facial expressions..the dialogue interplay and what isnt said but expressed...its artful. Ching Wan Lau is my favorite hk actor and this is one of his masterpieces to be sure..I cant say enough about this movie..the ending does leave you wishing for more..it does leave you hanging:) |
|
| 17 |
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005, R)
Highly enjoyable, engrossing, beautiful and long (6 hours +) drama that will definitely hold your interest. Think Coppola or Scorcese, all the drama with very little violence. A human interest story about 2 brothers, their family, and their life encounters over the next 25 years. I particularly found the Giorgia character unforgettable and the scene with Matteo bringing together his brother and soon to be wife together on the walking path a very poignant moment. A very rich and moving story you won't soon forget. |

















