My Favorite Movies
my "cant live without" list of movies!
| alang95123's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 2 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 3 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 4 |
The Thing 1982, R) |
|
| 5 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 6 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 7 |
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984, PG) |
|
| 8 |
Halloween 1978, R) |
|
| 9 |
Nightbreed 1990, R) |
|
| 10 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 11 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 12 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 13 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 14 |
3x3 Eyes 1991, Unrated) |
|
| 15 |
Metropolis (Metoroporisu) 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 17 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 18 |
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998, PG-13) |
|
| 19 |
Rumble in the Bronx 1996, R) |
|
| 20 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 21 |
Naked Lunch 1991, R) |
|
| 22 |
Return of the Living Dead 3 1993, R) |
|
| 23 |
Halloween 2007, R) |
|
| 24 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 25 |
The Midnight Meat Train 2008, R) |
|
| 26 |
Hellbound: Hellraiser 2 1988, R) |
|
| 27 |
Rawhead Rex 1987, R) |
|
| 28 |
The City of Violence (Jjakpae) 2006, Unrated)
City of Violence is the "REAL" KILL BILL. |




























