My Favorite Movies


  AlanBP's Rating My Rating
1
Heat 1995,  R)
Heat
This truly is the finest heist movie ever made. Al Pacino and Robert De Niro square off against each other in an absolute epic.

First time I watched this film I didn't enjoy it at all. I found it too long, felt it dragged out, still, I was 12. After watching it a few years later I really began to appreciate the cast, the film, the score, the storyline and I quickly grew to love everything about this film.

It follows two people. Vincent Hanna played by Al Pacino and Neil McCauley played by Robert De Niro. Hanna on the side of the law, McCauley the master criminal.

This movie involves perhaps the greatest rolling gun battle in the history of film, captured by Michael Mann in a manner which sets the heart racing. One of the most awesome scenes involving De Niro and Pacino when they sit as two regular guys, talk, have coffee as if it were the most ordinary thing in the world. The electricity in that scene is enough to power the city of L.A on its own...it's breath-taking.

You view the two men's alternate lives, they way a woman affects either man. At the start it's Pacino with the relationship, even if it is rocky and De Niro who is shut off from the world as a whole. He has nothing, it's his protection - the fact that he can drop, go and never look back, nothing holding him back. An yet it's a woman that's his ultimate downfall in what is an incredibly tense finale.

The final scene of this movie is the finest conclusion to a film i've ever witnessed. The mutual appreciation between these two men as one is slowly slipping away, the other holding his hand, staring off into the L.A night as God Moving Over The Face Of The Waters starts playing....it's just absolutely perfect.

An no review can do this film justice. Amazing, just amazing.
2
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
The Killer (Dip huet seung hung)
Everyone goes weak at the knees when they watch gun battles in such films as The Matrix, still, if you take a look at John Woo's earlier movies with Chow Yun-Fat at the helm you'll see those gun fights blown away. This is an absolute classic and along with Hard Boiled one of my favourite action movies.

It follows an assassin played by Chow Yun-Fat (Mickey Mouse), who (by accident) blinds a beautiful singer in a gun fight at the beginning of the film. He's taken over by guilt and he helps this woman. At the same time he begins to fall for her and thus begins thinking about leaving the life, his life as an assassin.

He takes one final job on so that he can retire, life with his girlfriend but his employers betray him in the end, pledging to have him killed.

The gun fights are absolutely incredible, like nothing you'll see in present day main-stream cinema.

Absolutely great film, right up there with the likes of Hard Boiled and A Better Tomorrow.

If you like action movies you need to see this movie.
3
Traffic 2000,  R)
Traffic
An absolutely incredible film and Steven Soderbegh's best to date..well, in my opinion anyway. It starts off as three stories which seem unrelated at first with one common theme - drugs, all set in different parts of the country and on different cultural levels from the working class in Don Cheadle; high society following Michael Douglas' problems with his daughter; to the poor Mexican cop played wonderfully by Benecio Del Toro.

It follows them through various hardships, losses within their lives, following the war on drugs. The film is riveting, beautifully direction by Steven Soderbergh particularly with the use of colour.

An the ending is one of the finest i've ever seen. The score used as Benecio Del Toro's character watches the children's baseball game is incredible.
4
Dog Day Afternoon 1975,  R)
5
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
My introduction to Hayao Miyazaki was watching this film.

I'm not a big fan of animated films unless it's Disney or part of the mainstream. I didn't like anime at all unless it was a Final Fantasy movie and then someone gave me a loan of this. Avoided viewing it for the longest time due to my feeling, assumption it would be a mass disappointment.

I now own each and every Studio Ghibli release.

Miyazaki is an absolute genius. There is no one near this man. It's almost as if he remembers all his dreams, wishes and fantasies from his childhood and puts them onto film. You lose yourself in these films, you can't help but be drawn inside. You care about these characters, their fate. Hayao Miyazaki manipulates your senses in the most exquisite manner imaginable.

I strongly urge anyone with a love of animation that hasn't watched these films to give them a chance.
6
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I'd not really been a huge fan of Russell Crowe until I watched this. I enjoyed such films as L.A Confidential while Romper stomper was "interesting" to say the least. He just stood in this role though, he was born to play Maximus. I adore almost everything about this movie from the choice of cast to the haunting score provided by Hans Zimmer and Lisa Gerrard's beautiful vocal talent. Find it hard to sit at the end of the movie, odd as it seems I tend to watch the last few minutes standing up...can be quite irritating, I'm sure.
8
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
For the longest time I avoided watching this film. I decided it was a bit of a cliché. After reading the book though I sat down and watched the films though. I was absolutely blown away, this is the definitive mob movie, it will never be surpassed - ever. By that I mean the films as a whole, as one part, simply due to the fact that the second movie (in my own opinion) improves on the original. A fine cast, actually - a stellar cast. If you haven't watched these films then you should.
9
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
This follows John Cusack as he returns to his home town for his ten year high school reunion. It showcases him as a hitman who seems to be losing the will to kill. It's lost its appeal and he begins to contemplate life and all other manners of things.

The film is absolutely wonderful from the start to the finish. Dan Akroyd is fantastic alongside Cusack as a rival assassin attempting to get Martin Blank to join his clan of assassins. Alan Arkin is delightful as his therapist who locks himself away in his office in fear that he's going to be killed. Joan Cusack does a witty turn as his secretary and conscious, convincing him in the first place to return to his old home. An Minnie Driver as the love interest - Debbie, she who was jilted 10 years ago and who's only re-introduced to Martin when he re-appears suddenly.

I can't do this film justice, it has to be watched to be fully appreciated. It's a great movie with a great soundtrack and a fabulous cast including Jeremy Piven and the immortal -"10 YEARS!!!!!!!!!!!!! 10 YEARS MAN!!!!!!!!!!!" Ten years.
10
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
11
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
People list one of Al Pacino's finest performances as Scarface. Scarface is also a great movie but I simply prefer Carlito's Way. Can lose myself in this film over and over again, shocks me how many people haven't viewed it.
12
The Hustler 1961,  Unrated)
The Hustler
One of the very first films I ever watched and loved. Paul Newman absolutely owns the screen, though this can be said of any film in which he appears. The film is undeniably cool.
13
The Godfather, Part II 1974,  R)
14
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
15
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Favourite Disney film ever made...well, so far. Makes you laugh, makes you cry and sometimes, depending on blood alcohol levels...well, it even makes you sing. Shame they ruined it with a sequel.
16
Sin City 2005,  R)
17
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Absolute genius. In my opinion Sergio Leone's crowning glory.
18
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
19
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
The original and the best. Everyone is jumping up and down and saying what a genius Martin Scorsese is after he made The Departed which is also a wonderful movie but this is the original. All the twists and turns seen in The Departed are viewed here first. It works at a break neck speed, the gun fights are incredible, twists brilliant, great stuff indeed.
20
Layer Cake 2004,  R)
21
Jaws 1975,  PG)
22
Interview with the Vampire 1994,  R)
23
Scarface 1983,  R)
24
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
27
Black Rain 1989,  R)
Black Rain
Michael Douglas + Andy Garcia + Ridley Scott + Hans Zimmer + Tokyo = Brilliant.
28
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
29
Serpico 1973,  R)
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
31
Yojimbo 1961,  Unrated)
32
Zatôichi 1989,  Unrated)
33
The Lost Boys 1987,  R)
34
American Beauty 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments