My Favorite Movies


  al3xmb's Rating My Rating
1
Brazil 1985,  R)
2
This Is Spinal Tap 1984,  R)
3
Seven (Se7en) 1995,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
Clerks 1994,  R)
7
The Machinist 2003,  R)
8
American Psycho 2000,  R)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
10
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
11
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
12
Fargo 1996,  R)
13
The Big Lebowski 1998,  R)
14
Cache (Hidden) 2005,  R)
15
Filantropica (Philanthropy) 2002,  Unrated)
16
Shrek 2001,  PG)
17
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
18
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
19
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
20
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
eXistenZ 1999,  R)
23
GoodFellas 1990,  R)
24
Airplane! 1980,  PG)
25
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
26
Hot Shots! 1991,  PG-13)
27
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
28
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
29
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
30
The Boondock Saints 2000,  R)
31
Saw 2004,  R)
32
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
33
Dogville 2003,  R)
34
Manderlay 2005,  Unrated)
35
Dancer in the Dark 2000,  R)
36
Full Metal Jacket 1987,  R)
37
The Usual Suspects 1995,  R)
38
American Beauty 1999,  R)
39
Alpha Dog 2006,  R)
40
Waking Life 2001,  R)
41
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
42
Office Space 1999,  R)
43
Memento 2000,  R)
44
Kafka 1991,  PG-13)
45
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
46
Fahrenheit 451 ,  Unrated)
47
Being John Malkovich 1999,  R)
48
Arlington Road 1999,  R)
49
Wag the Dog 1997,  R)
50
Little Miss Sunshine 2006,  R)
51
Animal Farm 1955,  Unrated)
52
Zodiac 2007,  R)
53
Training Day 2001,  R)
54
Scent of a Woman 1992,  R)
55
Erin Brockovich 2000,  R)
56
Dark City 1998,  R)
57
A Clockwork Orange 1971,  R)
58
True Romance 1993,  R)
59
Taxi Driver 1976,  R)
60
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
61
Requiem for a Dream 2000,  R)
62
Snatch 2001,  R)
63
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
64
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
65
Persepolis 2007,  PG-13)
66
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
67
Reservoir Dogs 1992,  R)
68
Dog Day Afternoon 1975,  R)
69
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
70
Inglourious Basterds 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments