My Favorite Movies


  akmalizaali's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Excellent
3
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Cried when Sirius died.
4
Gladiator 2000,  R)
5
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
6
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
Troy 2004,  R)
Troy
Achilles, Prince Hector and Paris...what a threesome!
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Much improved from the first two movies
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Aah..Daniel Radcliffe..pre Equus!!
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Not my favorite Harry Potter movie but being a Potter fan i still give it a 5-star rating!
16
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Sweet romantic movie
17
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Great chemistry between Kate & Matt. Kate was hilarious as the psycho girlfriend.
18
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Excellent. Great banter between the characters.
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
20
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Superb performance by Joaquin & Reese.
21
Armageddon 1998,  PG-13)
22
Big Daddy 1999,  PG-13)
23
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
24
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
25
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp was superb in this movie.
26
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Sweet..
27
Legally Blonde 2001,  PG-13)
28
Love Actually 2003,  R)
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
30
The Transporter 2002,  PG-13)
31
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
I just love the chemistry between Adam & Drew. They look great together. Truly enjoyed this movie.
32
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Leo was so believable as a school aged kid.
33
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
One of my favorite movies. I can watch this over and over. I've memorised all the lines.
34
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
Colin is cute!!
35
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Typical John Woo movie. Great to watch.
36
Hitch 2005,  PG-13)
37
X-Men 2000,  PG-13)
38
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
Julia Roberts and Susan Sarandon were superb in this movie
39
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
Enjoyed the movie very much.
40
The Patriot 2000,  R)
41
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Oh Tristan..
42
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
Sweet. Wouldn't mind having a male teacher THAT cute!
43
Finding Nemo 2003,  G)
44
Pretty Woman 1990,  R)
45
Shrek 2001,  PG)
46
The Departed 2006,  R)
47
Wanted 2008,  R)
Wanted
Watched it last night. Would definitely watch it again. James McAvoy is hot!! I enjoyed the action sequence. I also like the comedic side of the movie.
48
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
James McAvoy is amazing! I cried my eyes out when he was 'hanged'. Plus he has a nice butt!!
49
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
Brilliant performance from Jamie
50
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Stellar performance from Julia
51
Chocolat 2000,  PG-13)
52
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
53
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
Entertaining
54
Atonement 2007,  R)
Atonement
Very sad ending. I hate Briony!! She ruined Cecilia's & Robbie's life.
55
The Incredibles 2004,  PG)
56
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
A touching movie. Strong performance from Johnny and Kate. The kids were adorable.
57
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
Not interested to watch this movie at first but did so by accident. Thought that it's a good movie about the strong bonds of family. A lot of violence but I especially enjoy the banter between Bobby and Jack 'Littlefairy' Mercer.
58
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004,  R)
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing)
James is so convincing as a disabled person. He is an amazingly talented actor.
59
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Oh Brad.. ;P
60
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
61
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Very inspiring
62
Little Women 1994,  PG)
Little Women
A heartwarming drama about five women during the Civil War. One of my favorite movie. Plus, Christian Bale was so young then!
63
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Watched it twice, first on opening night and the second time 2 weeks after that. But love the movie both times!
64
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
A great performance by the whole cast. Leo played both Philippe & Louis convincingly.
65
Starter for 10 2006,  PG-13)
Starter for 10
I love this movie. James was amazing as usual.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. simonpeter37
    simonpeter37 posted 2 years ago

    lovely movies.