My Favorite Movies


  1. Akirazenx
  2. Akirazenx

Behold my Shizz!

  Akirazenx's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
The one the only the film I call the world most quotable movie.AFI agrees the put it on their list now put it on your shopping list.
2
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
John Woo gets it all right in his first big US hit.The on screen persona are great for the leads.Travolta has a fgreat time as Cage's Troy and when the Face comes off all Hizzle breaks loose.
3
Akira 1988,  R)
Akira
The most influencal anime made in the last 20 plus years. This film has it all without ruining it for you-just go and watch this animated marvel.
4
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Bruce F-in Campbell the legend gives his fans some great action and lines to play over in their head. Shop smart shop S-mart.
5
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Kevin Smith is golden this is a love or hate movie that I love.I like the underdog. This is the red-headed Ksmith stepchild who who grew up to make daddy proud.
6
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
Chow and John get it together again this time no punches pulled.This punched Woo's Hollywood ticket and later saw Yun-Fat show up in states to show why he is Asia's leading man.
7
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Like the prodigal child of Anime and Cyber Punk, The Matrix is a all time great.
8
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
9
Touch of Evil 1958,  PG-13)
10
Vertigo 1958,  PG)
11
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D)
D was a film that you can call ahead of its time in anime and movies.Half vampires can be seen films from Blade to Underworld. In anime it was dark brooding and mixed horror and action with great designs on how to entertain the viewer.
12
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
Scared the shizz outa me!
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
14
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
15
Aliens 1986,  R)
16
Cowboy Bebop - Session 1 2000,  Unrated)
17
Clerks 2001,  Unrated)
18
Project A-Ko 1986,  Unrated)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Tarentino's opus to so many genre's and filmakers and in the end it is stunningly well made.
20
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Will make you laugh,cry and hurl (oops that was another movie). Really a great epic Mel is Da Man.
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
They have real chemistry and a baby to prove it.
23
The Waterboy 1998,  PG-13)
24
City on Fire 1987,  R)
25
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
26
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
For everyone who thought there was a monster in their room...here is Monsters Inc..Inventive it crafts another world where scares are employement,then it works in greedy envy and Sully. A hit.
27
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
28
Toy Story 1995,  G)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
30
Jaws 1975,  PG)
31
Shrek 2001,  PG)
32
Underworld: Evolution 2006,  R)
33
G.I. Joe: The Movie 1986,  G)
34
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
Ringu (Ring)
Reiko Asakawa (Nanako Matsushima) is a young journalist with a divorced husband, Ryuji (Hiroyuki Sanada), and a son, Yoichi (Rikiya Otaka). Her niece, Tomoko, was recently found dead with a look of pure shock embedded in her face as if something scared her to death. Upon learning that her niece's three friends died at the same time, too, and hearing about a disturbing videotape that is said to kill you seven days after watching it, Reiko comes into the possession of that same tape. Now, as time grows short, Reiko and Ryuji race to save their lives from impending doom and discover what the tape has to do with a tragedy-stricken volcanic island and a very strange little girl named Sadako (Rie Inou)...
Great movie but is more impactful in making J-Horror on Hollywoods radar.Oh and don't go and watch any odd videos.
35
Toy Story 2 1999,  G)
36
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
37
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
39
Fright Night 1985,  R)
40
The Evil Dead 1981,  R)
41
The Thing 1982,  R)
42
The Goonies 1985,  PG)
43
Evil Dead 2 1987,  R)
44
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
45
The Basketball Diaries 1995,  R)
46
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
47
Citizen Kane 1941,  PG)
48
The Godfather 1972,  R)
49
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
50
Léon (The Professional) 1994,  R)
51
Wicked City (Yôjû toshi) 1987,  Unrated)
52
Enter the Dragon 1973,  R)
53
Rear Window 1954,  PG)
54
Battle Angel (Gunnm) 1993,  R)
55
Alien 1979,  R)
56
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
57
Chungking Express 1994,  PG-13)
58
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
Chakushin Ari (One Missed Call)
Takashi mike is a busy man, but his hard schedule doesn't seem to be affecting the quality of his films. "Chakushin Ari", released in theaters in early 2004, is the story of college student Yuki Nakamura, played by Shibasaki Kou (Battle Royale). Bored at a singles party, Yukiwaits for her friend Yoko, who arrives to the party late after finishing work. While Yoko is changing clothes in the ladies room, she receives a phone call with a spooky ring tone she has never heard before. To make things creepier, the call appears to be from her own phone. Yoko listen to the message, which is dated three days in the future and hears her own voice saying "It's started raining". The message is followed by a bloodcurding scream.......
I love this J-Horror it is freaky and you watch it saying give me more Mikke san(the director).
59
Better Off Dead 1985,  PG)
60
Blade 1998,  R)
61
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
62
Notting Hill 1999,  PG-13)
63
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
64
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
65
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
66
The Joy Luck Club 1993,  R)
67
Beetlejuice 1988,  PG)
68
Silver Bullet 1985,  R)
69
Demon City Shinjuku 1993,  PG-13)
70
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
71
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
72
A Better Tomorrow II 1988,  Unrated)
73
Ghostbusters 1984,  PG)
74
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Creepy and cool Burton gives us a cult classic give in to your inner EMO or Goth.
75
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
76
Bad Boys 1995,  R)
77
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
78
I, Robot 2004,  PG-13)
79
One Crazy Summer 1986,  PG)
80
Beautiful Girls 1996,  R)
81
Back to the Future 1985,  PG)
82
Rush Hour 1998,  PG-13)
83
5 Fingers of Death (Tian xia di yi quan) 1972,  R)
84
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
85
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
86
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
87
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
88
Bad Boys II 2003,  R)
89
American Wedding 2003,  R)
90
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
91
Grease 1978,  PG)
92
Slayers - The Motion Picture 1995,  PG-13)
93
American Pie 2 2001,  R)
94
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
95
Forrest Gump 1994,  PG-13)
96
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
97
Fright Night Part 2 1988,  R)
98
Superman 2005,  Unrated)
99
Meet the Parents 2000,  PG-13)
100
Swingers 1996,  R)
101
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
102
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999,  Unrated)
103
Oldboy 2004,  R)
104
Dracula 1931,  Unrated)
105
Escaflowne - The Movie 2000,  PG-13)
106
Love Hina 2004,  Unrated)
107
A Better Tomorrow 2010,  R)
108
On the Waterfront 1954,  Unrated)
109
Back to School 1986,  PG-13)
110
The Deer Hunter 1978,  R)
111
Dial M for Murder 1954,  PG)
112
Private Parts 1997,  R)
113
Stripes 1981,  R)
114
Fist of the North Star 1998,  R)
115
The Toxic Avenger 1985,  R)
116
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
117
Career Opportunities 1991,  PG-13)
118
Before Sunrise 1995,  R)
119
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
120
Go 1999,  R)
121
Hard Target 1993,  R)
122
Clash of the Titans 1981,  PG)
123
Glory 1989,  R)
124
Kids 1995,  NC-17)
125
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
126
Scream 1996,  R)
127
Out of Sight 1998,  R)
128
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I love superheroes so this always close to my heart good premise good excution good will hunting =).
129
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
130
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
131
Mission Impossible 1996,  PG-13)
132
North by Northwest 1959,  Unrated)
133
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
134
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
135
The Game 1997,  R)
136
Legend 1986,  PG)
137
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
138
The Princess Bride 1987,  PG)
139
Blade II 2002,  R)
140
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
141
The Replacement Killers 1998,  R)
142
The Grudge 2004,  PG-13)
143
El Mariachi 2001,  R)
144
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
145
Orgazmo 1997,  R)
146
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
One of Disney's best before Pixar this was Disney magic.
147
Con Air 1997,  R)
148
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
149
The Breakfast Club 1985,  R)
150
Scream 2 1997,  R)
151
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
152
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
153
The Last Boy Scout 1991,  R)
154
The Terminator 1984,  R)
155
Jersey Girl 2004,  PG-13)
156
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
157
Crash 2005,  R)
158
Casino 1995,  R)
159
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
160
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
161
Heathers 1988,  R)
162
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
163
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
164
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
165
For Your Eyes Only 1981,  PG)
166
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
167
Carlito's Way 1993,  R)
168
Boogie Nights 1997,  R)
169
Thunderball 1965,  PG)
170
Die Another Day 2002,  PG-13)
171
You Only Live Twice 1967,  PG)
172
The Birds 1963,  PG-13)
173
From Russia With Love 1963,  PG)
174
Dr. No 1962,  PG)
175
Weird Science 1985,  PG-13)
176
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Hard edged and often copied QT gives us a movie that is by far a dog of a different color.
177
Caddyshack 1980,  R)
178
Escape from New York 1981,  R)
179
White Men Can't Jump 1992,  R)
180
Apocalypse Now 1979,  R)
181
GoodFellas 1990,  R)
182
The Rock 1996,  R)
183
Collateral 2004,  R)
184
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
185
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Loved it Actualy. Nice mix of romance and good characters.
186
Goldfinger 1964,  PG)
187
Sin City 2005,  R)
Sin City
Like a ride at a theme park you want to start again to catch all the trills one more time.
188
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
189
Jackie Brown 1997,  R)
190
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Will the real Dark Knight please stand up... and here he is ladies and gents. The Batman year one is dark and gritty and hella cool. Now go and burn all copies Batman and Robin.
191
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
192
Superman 1978,  PG)
Superman
Much like Connery 007,Reeves embodies what we think of with Superman.Plot, actors, and even effects (it was 1978 people) were excellent. Sequel also delivers the goods but forgetaboutit when it comes to 3 and 4.
193
Memento 2000,  R)
194
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
Made Ben Stiller a household name and millions look twice at hair gel.
195
Sleepy Hollow 1999,  R)
196
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
197
Good Will Hunting 1997,  R)
198
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
199
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Ninth grade students are taken to a small isolated island with a map, food and various arms. They have to fight each other three days long until the last one remains and are forced to wear a special collar which will explode when they break a rule. A legend of the J-Horror genre.
200
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
The funniest animated film ever(Ogre Donkey=LMAO
201
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Focking Funny-More laughs than the first-great cast.
202
The Passion of the Christ 2004,  R)
203
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Elvis is the real King-but this movie does a great job of wrapping up the great trilogy.
204
Dogma 1999,  R)
205
American Pie 1999,  R)
American Pie
Modern day Porky's and it had the right mix of truth and humor.
206
Predator 1987,  R)
207
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
7 days-but this film will be a legend in urban legend circles for years to come. The reason Holloywood loves J-Horror(Japanese Horror Films).
208
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Patrick Swayze hell yeah-Dark and Gloomy but Hella cool.
209
A Clockwork Orange 1971,  R)
210
Say Anything... 1989,  PG-13)
211
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
80's movie magic , now go get your reese's pieces.
212
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Still in my book Ford's coolest role and a cyberpunk masterpiece(don't know cyberpunk go wikipedia it).
213
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Depp needs an oscar people-Burton needs a white padded room but can still make films from there =).
214
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Great directing and maintains the core of spideys comics. Great Film hope 3's as good or better.
215
The Blair Witch Project 1999,  R)
216
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I still find part 2 as the best of the 3 but Last Stand has a comic feel to it that makes me happy-worth dropping those dead presidents on when it comes out.
217
Scooby-Doo 2002,  PG)
218
Lethal Weapon 1987,  R)
219
Desperado 1995,  R)
Desperado
In the El Mariachi update we see Antonio take the reign as the best gunslinger in Mexico,highly stylized John Woo would be proud of the camera work here-also look for a cameo by the director's friend-Quentin Tarantino.
220
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
221
The Shining 1980,  R)
222
Labyrinth 1986,  PG)
223
Airplane! 1980,  PG)
224
Hellboy 2004,  PG-13)
225
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
226
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
227
A View to a Kill 1985,  PG)
228
Lethal Weapon 4 1998,  R)
229
Rumble in the Bronx 1996,  R)
230
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
231
True Romance 1993,  R)
232
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Clever and cruel hey welcome to high school!
233
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Woo makes the movie better than 1st with his hyper styled action. Sweet!
234
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Oscar worthy effort love the comic angle!
235
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Brillant cat and mouse with Willis carving his place as a top star.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments