My Favorite Movies
| akirared29's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 2 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 4 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 6 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 7 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 8 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 9 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 10 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 11 |
The Sound of Music 1965, G) |










