My Favorite Movies


  AkiraAoyama's Rating My Rating
1
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
2
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
3
Salt 2010,  PG-13)
Salt
This movie is just a masterpiece! Its a pure marvel! We do not expect it at all! Always surprised at every time! We believed we've found something but no it's not! I really like movies like thins! And SALT is one of these movie!
!
The scenes are really well done! Phillip Noyce has done a truly remarkable! The screenplay, the story is really exciting and we want breathless from the beginning till the end! The cutting scenes, the framing, the traveling, everything is really well done!

The acting is AMAZING! Whatever happens, we are surprised by them and their character! Angelina is purely beautiful! This is one of her best roles (and is plenty in my point of view:)) No really, she really gives everything and is only happiness for us to receive! Must look in original version. Her voice gives a stronger dimension to the movie. Frankly, don't stop at the criticism of am-called experts! Because in everything I 've read, none really explains us "what is this Movie"! His strength! SALT is much more than what the critics said! They do not refer to any time of the power What the sequence of events, action scenes and emotions. Because yes, we see this on SALT!! We think you understand something and you say "ahh there it will be like this" but immediately after it is diverted and we surprised advantage thereafter. I do not really know what to say about the movie! How to describe it especially! You really really really see! I go back as often as I can personally and as often as my wallet allows me because watch Angie is a pure delight! Speaking of Angie, her performance is simply outstanding as always! She gives herself completely into her role and when we see it, we just want to fight these sides and protect it ... They have wanted to help. Her eyes are so deep that is fair and transported one wants to advance his side ... No but honestly, SALT is a film you have to really see and especially not to rely on reviews. Because from my point of view, this film is just BEAUTIFUL! Everything is so intense, so much !!!!.....
Go see it, I highly recommend it!
4
Doomsday 2008,  R)
5
Azumi 2003,  Unrated)
Azumi
A very great movie! Aya Ueto is very BEAUTIFUL and INCREDIBLE!!
6
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
Ce film est tout simplement magnifique! Il est vrai qu'il date un peu mais qu'est-ce qu'Angie est resplendissante dans ce film!! Elle y est jeune c'est vrai mais on peut voir là toute la force d'Angie, tout son talent d'actrice!! Et surtout, j'adooooooooooore le personnage qu'elle incarne!! Elle est si mystérieuse, protectrice et tellement INCROYABLE!!!J'aime ce personnage qu'est- Legs!!!Je crois que c'est mon film préféré (l'un d'entre eux en tout cas >.<)
7
Speak 2003,  PG-13)
8
Beyond Borders 2003,  R)
Beyond Borders
On y voit une Angelina naturelle et tel qu'elle est réellement. Pleine d'amour et de compassion pour son prochain avec une grand coeur et une force incroyable. Une personne avec un courage exceptionnelle qui donne de sa personne. Angelina tel qu'elle est vraiment, sans far ni paillette qui ne se cache pas. Quelqu'un de vrai et de respectable en tout point. Une femme qui se bat pour ce en quoi elle croit et qui va jusqu'au bout.
9
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
Nice...Scary but very great... I was scared so many time but I like that ^^. I won't watch this kind og movie everydays ;) but I like that ^^
10
You Stupid Man 2002,  Unrated)
11
Black Swan 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments