My Favorite Movies


  akatune's Rating My Rating
1
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
2
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
3
The Godfather 1972,  R)
4
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
I know most people prefer, Holiday Inn to this film, but I love it. Rosemary Clooney, Bing, Danny and Vera-Ellen work very well and I love Mary Wickes and Dean Jagger, too!
5
Frankenstein Must Be Destroyed 1969,  PG)
6
The Lost Continent 1968,  G)
The Lost Continent
The first Hammer film I ever saw! Saw it on late-night TV when I was about 7 and it's been a favorite since!
7
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers) 1966,  Unrated)
8
The Exorcist 1973,  R)
9
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
10
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
11
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
12
The Sound of Music 1965,  G)
13
Them! 1954,  Unrated)
14
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
15
The Thing 1982,  R)
16
Tales from the Crypt 1972,  PG)
17
The Vault of Horror (Tales from the Crypt, Part II) 1973,  R)
18
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996,  Unrated)
19
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
20
Zombi 2 1979,  R)
21
The Plague of the Zombies 2012,  Unrated)
22
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) 1990,  R)
23
Suspiria 1977,  R)
24
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
25
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) 1963,  Unrated)
26
Night of the Big Heat (Island of the Burning Damned) 1967,  Unrated)
27
The Godfather, Part II 1974,  R)
28
The Mummy 1959,  Unrated)
The Mummy
My favorite tale of, The Mummy. Lee conveys so much feeling in just his eyes....excellent!
29
Frankenstein Meets the Wolf Man 1942,  Unrated)
30
The Black Cat 1934,  Unrated)
31
Starship Troopers 1997,  R)
32
Jaws 1975,  PG)
33
The Christmas That Almost Wasn't 1966,  G)
34
The Longest Day 1962,  G)
35
Where Eagles Dare 1969,  PG)
36
Ben-Hur 1959,  G)
37
Planet of the Apes 1968,  G)
38
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
39
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
40
The Curse of Frankenstein 1957,  Unrated)
The Curse of Frankenstein
Cushing as the Baron and Lee as the Creature just knocks my socks off.
41
The Revenge of Frankenstein 1958,  Unrated)
The Revenge of Frankenstein
Great sequel to, Curse of Frankenstein.
42
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
43
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla) 2000,  Unrated)
44
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) 1964,  G)
45
Godzilla 2000 2000,  PG)
46
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
47
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijû sôkôgeki) 2001,  Unrated)
48
Godzilla vs. Megaguirus (Gojira tai Megagirasu: Jî shômetsu sakusen) 2000,  Unrated)
49
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) 1984,  PG)
50
Godzilla Vs. Biollante 1989,  PG)
51
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) 1965,  G)
52
Godzilla vs. Smog Monster 1971,  Unrated)
53
Santa Claus 1959,  Unrated)
54
Tarantula 1955,  Unrated)
55
Earth vs. the Spider 1958,  R)
56
The Monster That Challenged the World 1957,  G)
57
The Private Lives of Elizabeth and Essex 1939,  Unrated)
58
Trog 1970,  PG)
59
Berserk 1967,  Unrated)
60
When Dinosaurs Ruled the Earth 1970,  G)
61
Thunderbirds Are Go 1966,  Unrated)
62
Thunderbird 6 1966,  G)
63
Hellfighters 1968,  G)
64
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
65
Rodan 1956,  Unrated)
66
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
67
Abbott and Costello Meet the Invisible Man 1959,  Unrated)
68
The Wolf Man 1941,  Unrated)
69
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) 1962,  PG)
70
Murder Most Foul 1964,  Unrated)
71
Murder at the Gallop 1963,  PG)
72
Murder Ahoy 1964,  PG)
73
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
74
A Christmas Carol 1938,  Unrated)
75
Mr. Magoo's Christmas Carol 1962,  G)
76
Rear Window 1954,  PG)
77
The Birds 1963,  PG-13)
78
Mad Monster Party 1968,  G)
79
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) 1965,  Unrated)
80
The Gorgon 1964,  Unrated)
The Gorgon
With a slight change in, 'good guy'/bad guy' roles, this is another enjoyable pairing of Cushing and Lee.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments