Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. aju16
  2. April

Movies I can look at over and over again

  aju16's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
2
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
3
Braveheart 1995,  R)
4
Gladiator 2000,  R)
5
Love Actually 2003,  R)
6
Wanted 2008,  R)
Wanted
A great action movie!
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
About a Boy 2002,  PG-13)
16
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
17
Practical Magic 1998,  PG-13)
18
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
19
A Few Good Men 1992,  R)
20
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
21
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
22
Bleach: The DiamondDust Rebellion (Bleach: The Movie 2) (Gekijô ban Bleach: The DiamondDust Rebellion - Mô hitotsu no hyôrinmaru) 2007,  Unrated)
23
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
24
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Awesome!
25
The Holiday 2006,  PG-13)
26
The Namesake 2006,  PG-13)
27
Casino Royale 2006,  PG-13)
28
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
29
Romeo Must Die 2000,  R)
30
Kiss of the Dragon 2001,  R)
31
Coming to America 1988,  R)
32
The Princess Bride 1987,  PG)
33
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
34
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
35
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) 1992,  R)
The Heroic Trio (Dung fong saam hap)
Another Michelle Movie I caught on late nite tv
36
Wing Chun 1994,  Unrated)
Wing Chun
First time I saw Michelle Yeoh in Action... I'm a huge fan now
37
Clueless 1995,  PG-13)
38
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
39
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
40
Hope Floats 1998,  PG-13)
41
The Princess Diaries 2001,  G)
42
The Sound of Music 1965,  G)
43
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
44
Grease 1978,  PG)
45
Grease 2 1982,  PG)
46
Gone With the Wind 1939,  G)
47
The Parent Trap 1998,  PG)
48
The Parent Trap 1961,  G)
49
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
50
The Breakfast Club 1985,  R)
51
My Fair Lady 1964,  G)
52
Bye Bye Birdie 1963,  G)
53
Flower Drum Song 1961,  Unrated)
54
The King and I 1956,  G)
55
Weird Science 1985,  PG-13)
56
Chances Are 1989,  PG)
57
Romancing the Stone 1984,  PG)
58
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
59
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
60
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
61
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
62
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
63
Saving Private Ryan 1998,  R)
64
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
65
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
66
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
67
Rush Hour 1998,  PG-13)
68
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
69
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
70
Transformers 2007,  PG-13)
71
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments