My Favorite Movies
| ajl1990's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 2 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 3 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 7 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 8 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Bring It On Again 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Bring It On: All or Nothing 2006, PG-13) |
|
| 11 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13)
My favourite series of films ever along with lord of the rings that are my second favourite series of films. |
|
| 16 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 17 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13)
It can be a bit gory but the horror of it isnt horrific at all its funny and sometimes abit creepy strange. I really like the length of these movies because i like a film that is at least 2hrs and 30 mins long so that you know a lot of hard work has been put into it and there is bound to be some really good parts in it. This film has alot of good parts in it. There are a lot of twists and plots that could surprise you and keep you on the edge of your seat throughout the film. |
|
| 20 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 21 |
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 1999, PG) |
|
| 22 |
From Justin To Kelly 2003, PG) |
|
| 23 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 24 |
See Spot Run 2001, PG) |
|
| 25 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 27 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 28 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 29 |
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004, PG) |
|
| 30 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 31 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 32 |
The Prince and Me 2004, PG) |
|
| 33 |
The Prince and Me 2 2005, PG) |
|
| 34 |
A Little Princess 1995, G) |
|
| 35 |
Grease 1978, PG) |
|
| 36 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 37 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 38 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 39 |
The Lizzie McGuire Movie 2003, PG) |
|
| 40 |
A Cinderella Story 2004, PG)
This is really good. Its so sweet. Chad and Hilary look so good together in this, they are really convincing. Everyone fighting to be with prince charming was funny including the two dumb ugly step sisters who had no chance and their mum is hilariously ridiculous with all that naked fake tanning and so much botox. |
|
| 41 |
Around the World in 80 Days 2004, PG) |
|
| 42 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 43 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 44 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 45 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 46 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005, PG-13) |
|
| 47 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 48 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 49 |
My Super Ex-Girlfriend 2006, PG-13) |
|
| 50 |
Just My Luck 2006, PG-13) |
|
| 51 |
Spy Kids 2001, PG) |
|
| 52 |
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002, PG) |
|
| 53 |
Spy Kids 3-D - Game Over 2003, PG) |
|
| 54 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 55 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 56 |
Sky High 2003, R) |
|
| 57 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 58 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 59 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 61 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 62 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 63 |
The Butterfly Effect 2 2006, R) |
|
| 64 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 65 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 66 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 67 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 68 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 69 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 70 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 71 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 72 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 73 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 74 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 75 |
Troy 2004, R) |
|
| 76 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 77 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 78 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 79 |
White Chicks 2004, PG-13) |















































































