My Favorite Movies
| ajeetandsrk's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Chak De! India 2007, Unrated) |
|
| 2 |
Kal Ho Naa Ho 2003, Unrated) |
|
| 3 |
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001, PG) |
|
| 4 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 5 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Troy 2004, R) |
|
| 7 |
Swades 2004, Unrated) |
|
| 8 |
Jaane bhi do yaaro(Who Pays the Piper ) 1983, Unrated) |
|
| 9 |
300 2007, R) |
|
| 10 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Guide (Survival) 1965, Unrated) |
|
| 13 |
Devdas 2002, PG) |
|
| 14 |
Bheja Fry 2007, Unrated) |
|
| 15 |
Black Friday 2004, Unrated) |
|
| 16 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Lage Raho Munna Bhai 2006, PG) |
|
| 18 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The 6th Day 2000, PG-13) |
|
| 20 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 21 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 22 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 23 |
The Departed 2006, R) |
|
| 24 |
Mohabbatein 2000, PG) |
|
| 25 |
Dil Se 1998, G) |
|
| 26 |
Zinda 2006, R) |
|
| 27 |
Manorama Six Feet Under 2007, Unrated) |
|
| 28 |
Parzania 2007, Unrated) |
|
| 29 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 30 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 31 |
Cocktail 1988, R) |






























