My Favorite Movies


  ajchristian's Rating My Rating
1
My Dinner with André 1981,  PG)
My Dinner with André
If I could make a film, this would probably be it. It's for writers, artists, or anyone else who thinks way too much about their existence.
2
The Decalogue 1988,  Unrated)
The Decalogue
What can be said? A masterpiece of moral confusion and powerful humanism. Watch it in bits. I love the first and fifth. They have the most moral tension. It's *gorgeously* shot.
3
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Complicated with no easy answers, Anderson made a movie about America by focusing on one man -- in the tradition of Citizen Kane and Gatsby. Some say it isn't political enough -- I think that misses the point. Some say the end isn't satisfying -- I think that represents more our anxieties about capitalism than anything else. The score is brilliant, the cinematography flawless. I loved this movie (and I normally hate movies set in the West)
4
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
Happy Together (Chun gwong cha sit)
One of the best gay movies ever. Period. (Of course, that isn't saying much.)
5
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
A Raisin in the Sun
Such an American play/film. The shots are stunning, the acting superb, and themes so American and relevant for today. The ending is not perfect, in my opinion, but I'm nitpicking. Fabulous film about the (black) American experience.
6
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
One of my all-time favorite romances - maybe #1. It's talky and smart, really well-conceived. Should've won the Oscar for the screenplay.
7
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
One the best movies of 2006 in my opinion. *Not at all* graphic - just honest. And finally, an indie that dares to have ideals and optimism!
8
September 1987,  PG)
September
An unsung Woody classic! I've seen about two dozen Woody Allen movies, and I have to say this is one of my favorites. I think one review called it Chekhovian, and that's exactly what it is. The story feels desperate, but the drama is so tight and controlled you can't help but watch the plunge. Elaine Stritch is brilliant -- casting her was genius.
9
Brand Upon the Brain! 2006,  Unrated)
Brand Upon the Brain!
If you can see this movie with live narration, foley artists, orchestra and castrato, DO IT! It was worth $30. It feels really fresh, the images are gorgeous, as is the score, and the story is engaging. I love this movie!
10
Six Degrees of Separation 1993,  R)
Six Degrees of Separation
Love it. It's messy and talky and has a lot to say about what constitutes a life of meaning and worth.
11
LOL ,  Unrated)
12
Do the Right Thing 1989,  R)
13
Medicine for Melancholy 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments