My Favorite Movies


  ajb1776's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Defines epic filmmaking with humanity.
2
Network 1976,  R)
Network
It predicted TV back before cable.
3
The Seventh Seal ,  Unrated)
4
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
The epitome of a masterpiece.
5
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
The best bio-pic.
6
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
The final scene left me breathless the first time I ever saw it.
7
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Only the dead do not enjoy Singin' in the Rain.
8
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
Once of the most beautifully filmed movies - the blue sky is crystal clear. It's turbulent emotions match the artistic talent fo the cinematography.
9
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
It is Tradition to put this on the best list.
10
Reds 1981,  PG)
Reds
One of a handful of movies I need to see once every five years.
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
If only for my childhood.
12
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
Sullivan's Travels
A treatise on laughter and the privilege to evoke it.
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
17
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
The power of this film will stand the test of time.
18
The General 1998,  R)
19
All About Eve 1950,  PG)
20
Alien 1979,  R)
21
Aliens 1986,  R)
22
The Red Shoes 1948,  R)
23
Black Narcissus 1947,  Unrated)
24
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
25
Ran 1985,  R)
26
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
27
Diva 1981,  R)
28
Greed 1924,  Unrated)
29
The African Queen 1952,  Unrated)
30
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
31
Stagecoach 1939,  Unrated)
32
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
33
The Turning Point 1977,  PG)
34
Amadeus 1984,  PG)
35
Patton 1970,  PG)
36
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
37
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
38
Nixon 1995,  R)
39
The American President 1995,  PG-13)
40
The Wizard of Oz 1939,  G)
41
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
42
It's a Wonderful Life 1946,  G)
43
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
44
Victor Victoria 1982,  PG)
45
Touch of Evil 1958,  PG-13)
46
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments