My Favorite Movies


  AJacimovski's Rating My Rating
1
Dark Star 1974,  G)
Dark Star
someon told me this was first Carpenters movie ever...a must see...
2
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
Dark Fury - The Chronicles of Riddick
Unlike the Animatrix, Dark Fury really revives the saga of Riddick... a must see
3
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Action, SF, Good storyline, great effects, real enjoyment for sunday afternoon.
4
Logan's Run 1976,  PG)
Logan's Run
This is one of the greatest SF of the seventies, one of the first critisisms of the society we might end up one day in the future...
5
El Cid 2008,  Unrated)
El Cid
I never saw a movie with Charlton Heston that was bad... This one has sophie Loren also... a medieval heroic epic, real must see...
6
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
20,000 Leagues Under The Sea
This is the first Sf film I ever watched, and now I think maybe it's the best version of Zil Verns 20000 miles under the sea ever...
7
20,000 Leagues Under the Sea 1916,  Unrated)
20,000 Leagues Under the Sea
And this is how it was donne for the first time... fans should see it
8
20,000 Leagues Under the Sea 1996,  Unrated)
20,000 Leagues Under the Sea
well, I just love the subject....movie is so-so...
9
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
This is the ultimate romantic movie I ever watched...
10
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
11
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The only thing that is not good is end sceene...
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
18
Rollerball 1975,  R)
Rollerball
Whoever watched that trash remake of this great movie, should watch this one aswell, and than will realise why rhis is one of the greatest SF movies in seventies, and good even today...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments