Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AirealStar's Rating My Rating
1
Finding Neverland 2004,  PG)
2
Lost Horizon 1937,  Unrated)
3
Love Actually 2003,  R)
4
Notes on a Scandal 2006,  R)
5
Venus 2006,  R)
6
Big Fish 2004,  PG-13)
7
A Hard Day's Night 1964,  G)
8
Ordinary People 1980,  R)
Ordinary People
I watched this when I was very young and it affected me profoundly. Amazing acting and it's why Donald Suttherland will always be one of my favorite actors.
9
Paper Moon 1973,  PG)
Paper Moon
"I want my 200.00 dollars!"
10
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
One of the best movies ever made, it's utterly human which is why I love it so much!
11
Vertigo 1958,  PG)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
Almost Famous 2000,  R)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
Elling 2001,  R)
18
A Patch of Blue 1965,  Unrated)
19
The Odd Couple 1968,  G)
20
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
21
Chocolat 2000,  PG-13)
22
Waking Ned Devine 1998,  PG)
23
Billy Elliot 2001,  R)
24
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
25
A Tree Grows in Brooklyn 1945,  PG)
26
It's a Wonderful Life 1946,  G)
27
Elizabethtown 2005,  PG-13)
28
The Matchmaker 1997,  R)
29
Alice's Restaurant 1969,  R)
30
Boyz n the Hood 1991,  R)
31
The Holiday 2006,  PG-13)
32
This Is Spinal Tap 1984,  R)
33
Rosemary's Baby 1968,  R)
34
It Happened One Night 1934,  Unrated)
35
Little Women 1933,  Unrated)
36
The Matrix 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments