Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  airdmj23's Rating My Rating
1
The Matrix Revolutions 2003,  R)
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
3
Finding Nemo 2003,  G)
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
300 2007,  R)
300
One of the best movies I have ever seen. It is one of the reasons I continue to go to the movie theatre.
9
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Top-Grossing Movie of All-Time! It is for a reason. It had something for everyone. After watching it 5 times, it started to become funny (people bouncing off beams, swinging on wires, etc.). After a total of 16 times watching this movie, I can say I have wasted a lot of hours examining the storytelling. I need to go to FAA (Film Addicts Annoymous). Oh wait, I'm on Flixster already!
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
King Kong 2005,  PG-13)
12
Gladiator 2000,  R)
13
Rocky 1976,  PG)
14
American Pie 1999,  R)
15
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Hilarious!!! I never get tired of this film.
16
Wedding Crashers 2005,  R)
17
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
18
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The best movie I have ever seen!

For those who understand the film: 5 Stars

For everyone else who has seen it and does not really understand the complexity and ingenuity of a perfect sci-fi film: 1-4 Stars
19
Sin City 2005,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
22
Braveheart 1995,  R)
23
Hitch 2005,  PG-13)
24
The Notebook 2004,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments