My Favorite Movies
| Aimeeee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sexy Beast 2001, R) |
|
| 2 |
A Love Song for Bobby Long 2004, R) |
|
| 3 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 4 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 5 |
Chopper 2000, R) |
|
| 6 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 7 |
Where the Buffalo Roam 1980, R) |
|
| 8 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 9 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 10 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 11 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 12 |
Clerks 1994, R) |
|
| 13 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 14 |
Death to Smoochy 2002, R) |
|
| 15 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 16 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 17 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 18 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 19 |
Out of Africa 1985, PG) |
|
| 20 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 26 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 27 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 28 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 29 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 30 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 31 |
Better Luck Tomorrow 2002, R) |
|
| 32 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 33 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 34 |
Dark City 1998, R) |
|
| 35 |
Snatch 2001, R) |
|
| 36 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 38 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 39 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 40 |
True Romance 1993, R) |
|
| 41 |
Murphy's Romance 1985, PG-13) |
|
| 42 |
Lean on Me 1989, PG-13) |
|
| 43 |
Dark Water 2005, PG-13) |
|
| 44 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 45 |
The Long, Hot Summer 1958, Unrated) |
|
| 46 |
The Thomas Crown Affair 1968, R) |
|
| 47 |
The Thomas Crown Affair 1999, R) |
|
| 48 |
Match Point 2005, R) |
|
| 49 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 50 |
Hudson Hawk 1991, R) |
|
| 51 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 52 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 53 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 54 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 55 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 56 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 57 |
A Life Less Ordinary 1997, R) |
|
| 58 |
State of Grace 1990, R) |
|
| 59 |
Kung Fu Panda 2008, PG) |
|
| 60 |
Basquiat 1996, R) |
|
| 61 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 62 |
Brief Encounter 1945, Unrated)
This movie was one of the first romantic classics that actually felt real, it transcended time almost, like it could have been filmed yesterday. It just felt so honest. They didn't feel like actors like most 40's movies do, with sometimes overly dramatic performances, it was like I had a glimpse into something deeply personal. Great flick. Thanks Netflix! |
|
| 63 |
Gran Torino 2008, R)
Wow, I haven't been this moved by a movie in a while. I felt the satisfaction I feel after I read a good book. I keep thinking about the point of the movie, the characters from every aspect and it was just awesome. Every thing fit together so eloquently that it's odd that it was based on so much crude language. I think that Clint Eastwood is at his best, and this movie was a risk he took that paid off. Surprisingly funny and touching, tragic and haunting. Another brilliant movie from a brilliant director. |
|
| 64 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 65 |
Sliding Doors 1998, PG-13) |
|
| 66 |
Casablanca 1942, PG) |

































































