My Favorite Movies


  aid954's Rating My Rating
1
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Greatest movie ever, excellent performances and much style, amazing tracking shots, and the Layla montage is excellent
2
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
The Killer (Dip huet seung hung)
Amazing film, lots of visual style and action (Almost unrivaled in both respects) for action fans. But also excellent performances and emotional depth that Hollywood can only dream off
3
A Better Tomorrow 2010,  R)
A Better Tomorrow
Creator of the Heroic Bloodshed Genre, one of the most imitated movies ever made.

Excellent performances and Ultra stylish, very emotional too, the first sequel is also good
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
Great over the top crime film, perfect snapshot of 1980's (the main reason I like the Era I just missed), very stylish, very operatic and theatrical
5
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
Angels with Dirty Faces
My favourite of the 1930's gangster films, just Beating out Hawkes "Scarface" (1933), truly powerful story, and excellent performances (Bogart should do the villain part more often, he's better at it).

See the other 30's gangster films too ("Scarface", "The Public Enemy" (Cagney again) and "Little Caeser") as well as Cagney later on in "White Heat".
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
7
The Wild Bunch 1969,  R)
The Wild Bunch
Excellent film, darkly funny, almost a more violent version of "Butch Cassidy and the Sundance Kid" in some ways, The final walk is very powerful and the finale is breathtaking, truly recomended to fans of both Westerns and Hong Kong Director John Woo (A stylistic descendant of Peckinpah)
8
Salvador 1986,  R)
Salvador
Truly harrowing film, and carrying powerful performances.

Anybody can make a film about how horrible the Nazi's are, but it takes a truly brave director to confront the United States about their war crimes
9
Natural Born Killers 1994,  R)
10
Scarface 1932,  PG)
Scarface
The original, still stands up well

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments