My Favorite Movies


  AhuAykutAslan's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
I was 10 when I watch it first (that was censored one); It was perfect, I decided watching again and again.. That's my favorite film and the best one I've ever seen. A gangster film can't be so sentimental and unique. Morricone's compositions makes this film gorgeous also..
2
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu)
totally fascinating.
3
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  PG)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
That's one of the best films. Soulful, sensitive and a perfect drama.. U wish watching once or more..
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
A theatral show. It would stir you up..
5
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
6
Evil (Ondskan) 2006,  G)
Evil (Ondskan)
seyretmeyenler için mükemmel bir yorum;

http://siyanure.blogcu.com/4108135/
7
Eskiya (The Bandit) 1997,  Unrated)
Eskiya (The Bandit)
Sener Sen .. tek gecerim..
8
La Finestra di Fronte (Facing Window) ,  R)
La Finestra di Fronte (Facing Window)
story and soundtrack .. fabulous..
9
Selvi boylum, al yazmalim (The Girl with the Red Scarf) 1977,  Unrated)
10
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
gory scenes shows us violence of human being. That's horrendous. One of the best movies I've seen..
11
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) 2005,  PG-13)
Babam Ve Oglum (My Father and My Son)
daha once boylesi hickirarak agladigimi hatirlamiyorum.. Oyuncular filmi o kadar gercekci kilmis ki, etkisinden kurtulmak zor oluyor.
12
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
13
Shine 1996,  PG-13)
Shine
I advice u to listen it's soundtrack.. (Rachmaninov is shining star..) Geoffrey Rus'h performance is perfect..
14
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
Snatch 2001,  R)
17
Requiem for a Dream 2000,  R)
18
Chaplin 1992,  PG-13)
19
Amores Perros 2000,  R)
20
The Machinist 2003,  R)
21
The Usual Suspects 1995,  R)
22
American Beauty 1999,  R)
23
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) 2005,  Unrated)
24
Chocolat 2000,  PG-13)
25
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
26
Donnie Darko 2001,  R)
27
The Shawshank Redemption 1994,  R)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Reservoir Dogs 1992,  R)
30
Pulp Fiction 1994,  R)
31
Beetlejuice 1988,  PG)
32
Fight Club 1999,  R)
33
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
Ringu (Ring)
The original one is absolutely fabuluous than Hollywood version..
34
Saw 2004,  R)
35
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
38
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
39
Vanilla Sky 2001,  R)
40
Hero 2002,  PG-13)
41
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
I think this is the best cartoon-fairy tale .. I love this movie.
42
The End of the Affair 1999,  R)
43
Agir roman (Cholera Street) 1997,  Unrated)
44
Hababam Sinifi (Outrageous Class) 1975,  Unrated)
45
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
son 20 dakikadaki gogus goguse savas sahnesi olmasa dahi sanirim bugune kadar cekilmis en iyi savas filmi olabilirdi.. sadece Kutsal topraklarda degil tum dunyada hala suregelen mucadele; hirs ve ihtiraslar dolayisiyla bir son bulacaga benzemiyor..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments