My Favorite Movies


  ahegele's Rating My Rating
1
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
classic. My favorite film.
2
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
One of my all time favorites. Warms my heart up every time I have the fortune to see it.
3
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Captivating look at the American porn industry in its height and even more captivating look at the importance of families. I love this movie.
4
The Conversation 1974,  PG)
The Conversation
One of my favorite films. Hackman plays against his norm as a private and sensible surveillance expert. Coppola brings out stark characterization midst a grand mystery.
5
A Woman Under the Influence 1974,  R)
A Woman Under the Influence
My favorite Cassavetes picture, Rowlands and Falk are absolutely perfection. they are lively and real, with depth and humanity.
6
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Brilliant. Scorses, Paul Schrader, Bernard Herman and DeNiro all in top form. Classic cinema.
7
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player)
wonderful. Truffaut IS cinema.
8
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of the bst films to have come out in the past twenty years. Sharp as hell.
9
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
classy, masterfully controlled in acting and pace.
10
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
The greatest film about envy and talent. Brutally honest voice overs, brilliantly shot, impecable music and astoninishing acting. One of the best films of its time.
11
Elephant 2003,  R)
Elephant
Haunting portrait of High School students on the day of a school shooting. Van Sant captures the routine lifestyle of a school day with intense long takes and incredibly patient pacing, which works in the films benefit.
12
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
13
I Am Cuba (Soy Cuba) 1964,  Unrated)
I Am Cuba (Soy Cuba)
The cornerstone for the camera. The very essence of great cinematography.
14
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
A cunning Noir. Wells is at the top of his game, steeling the show with the small time he has. Breathtaking cinematography.
15
Being There 1979,  PG)
Being There
Inspiring and genuine. Peter Sellers greatest preformance as well as Hal Ashby's greatest film. One of my favorite films.
16
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Peter, Flyboy, Fran, Roger, millions of zombies... an epic in horror and suspense.
17
Faces 1968,  R)
18
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
Wonderful WWII prison film. Holden and Guinnes are great and the scope is sensational.
19
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
One of the most compelling and heartbreaking American stories. Perfectly casted, with performances that pour honesty and emotion.
20
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
The action adventure masterpiece. Truely one of the greatest films ever made.
21
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
22
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
My favorite film growing up and my favorite of the trilogy. The strong family element makes it wonderful to watch and watch and watch. Williams outdoes the previous scores, Ford's lead is astounding, Connery is an absolute joy to watch and Spielberg finaly has an Indy story come from the heart.
23
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Everything in this film is amazing. P.T. Anderson drains emotion from some of the best actors today. Rich music, high emotions wonderfully staged. One of my favorite films.
24
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
Classic. Cool as hell supporting characters, wonderful acting even better music and even better chorography. Increadicble.
25
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
classic. Ennio Morriconni and Sergio Leone are amongst the greatest filmmaking collaborates ever.
26
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
The greatest courtroom drama and Sidney Lument's greatest achievement. 12 Angry Men also sports wonderful preformances.
27
The Hustler 1961,  Unrated)
The Hustler
Cool as hell pool hustling film. Rossen keeps it character driven and because so the acting shines through. One of the best scripts ever.
28
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
One of my favorite films and one of the greatest thrillers ever made. Hopkins is creepy, Ted Lavine is scary and Foster is a sensatinal lead.
29
Il conformista (The Conformist) 1970,  R)
Il conformista (The Conformist)
cinematography kicks all kinds of ass. The surrealism mixed with a noir wash is breathtaking.
30
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
One of my favorties. A enriching story of family, love and responsibility. The whole family cast is wonderful as is the bit parts from John C. Riley, Mary Steenburgen, Crispin Glover and Mark Jordan.
31
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
One of my favorite films. Absolutely spectacular filmmaking carries a touching and tragic story. Christian Bale is magic at a young age, John Williams score is tearjerking and epic. Highly recommend to let kids see this as early as possible.
32
The Shining 1980,  R)
The Shining
One of my favorite horror films. Kubrick at his top directing form leads Jack Nicholson a psychological maze that captivates and horrifies. Nicholson is increadiblly sinister.
33
La Regle Du Jeu (The Rules of the Game) ,  Unrated)
34
The Last Picture Show 1971,  R)
The Last Picture Show
I adore this film. Bogdanovich is a cinematic monster.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments