My Favorite Movies


  agwinarno's Rating My Rating
1
The Good Girl 2002,  R)
2
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
3
The Family Stone 2005,  PG-13)
4
Bubble Boy 2001,  PG-13)
5
One Day in September 1999,  R)
6
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
Southland Tales 2006,  R)
9
Heartlands 2002,  PG-13)
10
Lost In Translation 2003,  R)
11
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
12
Before the Fall (Napola) 2004,  Unrated)
13
50 First Dates 2004,  PG-13)
14
August Rush 2007,  PG)
15
Spanglish 2004,  PG-13)
16
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
17
The Pianist 2002,  R)
18
The Holiday 2006,  PG-13)
19
Sophie Scholl: The Final Days 2005,  PG)
20
Bobby 2006,  R)
21
Stauffenberg (Operation Valkyrie) 2004,  PG-13)
22
The Young Victoria 2009,  PG)
23
Gone With the Wind 1939,  G)
24
The Restless Conscience: Resistance to Hitler Within Germany 1933-1945 1992,  Unrated)
25
Color Me Kubrick 2005,  Unrated)
26
Frost/Nixon 2008,  R)
27
The Savages 2007,  R)
28
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
29
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
30
Being John Malkovich 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments