close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  1. Agustin1986
  2. Agustín

Ordered by Theatrical Release Date

  Agustin1986's Rating My Rating
1
M 1931,  Unrated)
2
Scarface 1932,  PG)
3
Modern Times 1936,  G)
4
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
5
The Wizard of Oz 1939,  PG)
6
Gone With the Wind 1939,  G)
7
The Great Dictator 1940,  G)
8
Citizen Kane 1941,  PG)
9
The Maltese Falcon 1941,  PG)
10
Casablanca 1943,  PG)
11
The Red Shoes 1948,  R)
12
The Third Man 1949,  Unrated)
13
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1952,  Unrated)
14
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
15
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
16
Dial M for Murder 1954,  PG)
17
On the Waterfront 1954,  Unrated)
18
Rear Window 1954,  PG)
19
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  PG)
20
Vertigo 1958,  PG)
21
Psycho 1960,  R)
22
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
23
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
24
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
25
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
26
The Good, the Bad and the Ugly 1966,  R)
27
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
28
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
29
The Graduate 1967,  PG)
30
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
31
The French Connection 1971,  R)
32
A Clockwork Orange 1971,  R)
33
The Godfather 1972,  R)
34
Mean Streets 1973,  R)
35
Serpico 1973,  R)
36
The Exorcist 1973,  R)
37
The Godfather, Part II 1974,  R)
38
Dog Day Afternoon 1975,  R)
39
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
40
Taxi Driver 1976,  R)
41
All the President's Men 1976,  PG)
42
Network 1976,  R)
43
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
44
Apocalypse Now 1979,  R)
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
46
The Shining 1980,  R)
47
Raging Bull 1980,  R)
48
Raiders of the Lost Ark 1981,  PG)
49
Scarface 1983,  R)
50
Once Upon a Time in America 1984,  R)
51
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
52
Back to the Future 1985,  PG)
53
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
54
Dead Poets Society 1989,  PG)
55
When Harry Met Sally 1989,  R)
56
Back to the Future Part II 1989,  PG)
57
GoodFellas 1990,  R)
58
The Silence of the Lambs 1991,  R)
59
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
60
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991,  R)
61
Cape Fear 1991,  R)
62
School Ties 1992,  PG-13)
63
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
64
Reservoir Dogs 1992,  R)
65
Scent of a Woman 1992,  R)
66
Jurassic Park 1993,  PG-13)
67
Carlito's Way 1993,  R)
68
Philadelphia 1993,  PG-13)
69
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
70
Forrest Gump 1994,  PG-13)
71
The Shawshank Redemption 1994,  R)
72
Pulp Fiction 1994,  R)
73
Before Sunrise 1995,  R)
74
The Usual Suspects 1995,  R)
75
Seven (Se7en) 1995,  R)
76
Toy Story 1995,  G)
77
Heat 1995,  R)
78
Fargo 1996,  R)
79
Mission: Impossible 1996,  PG-13)
80
The English Patient 1996,  R)
81
Donnie Brasco 1997,  R)
82
Liar Liar 1997,  PG-13)
83
L.A. Confidential 1997,  R)
84
Gattaca 1997,  PG-13)
85
Good Will Hunting 1997,  R)
86
Titanic 1997,  PG-13)
87
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
88
Dark City 1998,  R)
89
Saving Private Ryan 1998,  R)
90
Wandâfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
91
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
92
Shakespeare in Love 1998,  R)
93
The Matrix 1999,  R)
94
Notting Hill 1999,  PG-13)
95
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
96
American Beauty 1999,  R)
97
Fight Club 1999,  R)
98
Magnolia 1999,  R)
99
High Fidelity 2000,  R)
100
Nine Queens (Nueve reinas) 2002,  R)
101
Snatch 2001,  R)
102
Meet the Parents 2000,  PG-13)
103
Battle Royale 3D 2000,  Unrated)
104
Tape 2001,  R)
105
Memento 2000,  R)
106
Amélie 2001,  R)
107
Mulholland Drive 2001,  R)
108
Shrek 2001,  PG)
109
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2002,  R)
110
Training Day 2001,  R)
111
Monster's Ball 2001,  R)
112
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
113
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
114
I Am Sam 2001,  PG-13)
115
Irreversible 2002,  Unrated)
116
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
117
Bowling for Columbine 2002,  R)
118
Equilibrium 2002,  R)
119
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
120
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
121
Gangs of New York 2002,  R)
122
The Pianist 2002,  R)
123
Good Bye, Lenin 2004,  R)
124
The Matrix Reloaded 2003,  R)
125
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
126
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
127
Love Actually 2003,  R)
128
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
129
Mystic River 2003,  R)
130
The Matrix Revolutions 2003,  R)
131
Oldboy 2005,  R)
132
Angels in America 2004,  Unrated)
133
Big Fish 2003,  PG-13)
134
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
135
The Butterfly Effect 2004,  R)
136
Before Sunset 2004,  R)
137
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
138
Kill Bill: Volume 2 2004,  R)
139
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
140
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
141
The Notebook 2004,  PG-13)
142
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2004,  R)
143
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
144
Saw 2004,  R)
145
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
146
Sin City 2005,  R)
147
Match Point 2005,  R)
148
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3D 2005,  PG-13)
149
Cinderella Man 2005,  PG-13)
150
Batman Begins 2005,  PG-13)
151
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
152
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
153
Brokeback Mountain 2005,  R)
154
V for Vendetta 2006,  R)
155
Volver 2006,  R)
156
Inside Man 2006,  R)
157
Paris Je T'aime 2007,  R)
158
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
159
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
160
A Scanner Darkly 2006,  R)
161
Lifted 2007,  G)
162
Children of Men 2006,  R)
163
The Departed 2006,  R)
164
The Prestige 2006,  PG-13)
165
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
166
Zeitgeist: The Movie 2007,  G)
167
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
168
Sicko 2007,  PG-13)
169
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth) 2009,  G)
170
Death Proof 2007,  R)
171
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
172
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
173
[Rec] 2007,  R)
174
Into the Wild 2007,  R)
175
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
176
Atonement 2007,  R)
177
No Country for Old Men 2007,  R)
178
There Will Be Blood 2007,  R)
179
Juno 2007,  PG-13)
180
In Bruges 2008,  R)
181
Paris 2008,  R)
182
The Class 2008,  PG-13)
183
Presto 2008,  G)
184
The Dark Knight 2008,  PG-13)
185
Tropic Thunder 2008,  R)
186
Slumdog Millionaire 2008,  R)
187
Milk 2008,  R)
188
Doubt 2008,  PG-13)
189
BURN-E 2008,  Unrated)
190
Gran Torino 2009,  R)
191
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale 2009,  Unrated)
192
500 Days of Summer 2009,  PG-13)
193
Adventureland 2009,  R)
194
Watchmen 2009,  R)
195
Mary and Max 2009,  G)
196
Inglourious Basterds 2009,  R)
197
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG)
198
Funny People 2009,  R)
199
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2010,  R)
200
District 9 2009,  R)
201
Oceans (Disneynature's Oceans) 2010,  G)
202
Shutter Island 2010,  R)
203
You Don't Know Jack 2010,  PG-13)
204
Toy Story 3 2010,  G)
205
Inception 2010,  PG-13)
206
Black Swan 2010,  R)
207
The Social Network 2010,  PG-13)
208
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
209
Midnight in Paris 2011,  PG-13)
210
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
211
Hugo 2011,  PG)
212
The Artist 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments