My Favorite Movies


  agent2009's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
This movie gets all the elements you need to enjoy a movie. If you're truly a movie lover, you shouldn't bash this movie just because it is a French production.
2
28 Days Later 2002,  R)
3
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
You may be confused, just like James Cole, of the story and timeline when seeing this for the first time. You'll likely to clarify most of the things when seeing for the 2nd time. You'll likely to learn a little bit more for every time you see it. I've watched it 12 times now...
4
Alien 1979,  R)
5
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Needless to say, this is an all-time classic.
6
Deep Impact 1998,  PG-13)
7
Aliens 1986,  R)
8
The Rock 1996,  R)
The Rock
The best of Michael Bay so far, this one easily tops the action movie of all time.
9
Dark City 1998,  R)
Dark City
This one is probably the most overlooked sci-fi/thriller/horror, but slightly popular than The Thirteenth Floor which was released shortly after this one.
10
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
12
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
Many Rambo fans have no idea that "Rambo Part 1" is originally titled "First Blood".
13
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
14
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
15
Face/Off 1997,  R)
16
The Thirteenth Floor 1999,  R)
17
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
18
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
One of the best deep-space-thrillers since Alien. The atmosphere is absolutely intense and chilling, with the help of great actings. You'll find humors at times, mostly near the beginning. Special effects look really good by today's standard.
19
Armageddon 1998,  PG-13)
20
Children of Men 2006,  R)
21
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
This is the original Stargate, so you won't find Richard Dean Anderson or characters like sam and teal'c. And yes, James Spader is a much better Daniel Jackson, hands down
22
28 Weeks Later... 2007,  R)
23
Dawn of the Dead 2004,  R)
24
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
The same thing happens to the same guy twice
25
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Some people always whine about Willie or Short Round. Well, if you can't appreciate a great movie like this one, you're a very sad person.
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
This one lives up to the hype.
28
King of Beggars 1992,  Unrated)
King of Beggars
This one definitely one of Stephen Chow's best. The only bad thing is the subtitle translation is not done well, some humors are lost in the lines, some even carry wrong translation (like the ambush scene where they are not hunting for the beggar clan as it is translated, they indeed claim themselves as the beggar clan)
29
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1996,  Unrated)
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box
This one easily tops Stephen Chow's best. Even if you're not familiar with Hong Kong culture, you'll find yourself laughing a lot.
30
Thelma & Louise 1991,  R)
31
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) 1995,  R)
32
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
In most of the movies you would either see a lot more of the good guys (such as Hard Boiled, Silence of the Lamb) or more of the bad guys (such as A Better Tomorrow, Good Fellas). The beauty of this movie is both the good cop and bad cop equally share the depth. Somehow I have the feeling that this movie is influenced by Richard Gere's Internal Affairs, but it takes the thriller to a new level.

I can't say it is more intelligent than the re-make The Departed, but Infernal Affairs is definitely filled with unspeakable intense, you'd feel like holding a time bomb not knowing when it would go off. So don't let your guard down when seeing this movie.
33
Sun taam (Mad Detective) ,  Unrated)
34
A Better Tomorrow 2010,  R)
35
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
36
W Delta Z (The Killing Gene) 2006,  R)
W Delta Z (The Killing Gene)
When the credit rolled I wowed... couldn't believe that was actually, surprisingly good in many levels. In some ways WAZ looked a lot like SAW, which I didn't really enjoy much, but it took a different angle and the outcome was brilliant. Two thumbs up!
37
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
38
Fight Club 1999,  R)
39
The Thing 1982,  R)
40
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
There are a lot of cool stuff and behind-scenes in the extra features that deserve an extra half star for the rating! Frankly, I was a little surprised to learn that the visual effect team was led by a woman...
41
Expect the Unexpected (Fai seung dat yin) 1998,  Unrated)
Expect the Unexpected (Fai seung dat yin)
This is the kind of movies that leave you compeletely speechless when the credits roll. Forget about trailers or reviews. If you come across a copy of this movie, fucking grab it without a second thought.
42
Dante's Peak 1997,  PG-13)
43
Volcano 1997,  PG-13)
44
True Romance 1993,  R)
True Romance
I believe this was the first Christian's film I've seen, and it was truely awesome to me!
45
XXX 2002,  PG-13)
XXX
This movie is like a tribute to the stuntmen who risk their necks for bringing us the entertainment. When I read about the deadly accident during the shooting, I truely felt sorry for it. Nevertheless, it's a great movie.
46
Rocky 1976,  PG)
47
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
BHD is more than just bieng a modern/urban version of Saving Private Ryan with a tip on making a good cup of coffee, to me it's also like a prelude of Alex Mahone, an ex-special-ops FBI agent on Prison Break! It's packed with great actions, supreme actings, realistic atmosphere and likeable characters. The game was awesome too!
48
The Truman Show 1998,  PG)
49
Yes Man 2008,  PG-13)
50
Evil Dead 2 1987,  R)
51
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
52
Shine 1996,  PG-13)
53
Memento 2000,  R)
54
Point Break 1991,  R)
55
Heat 1995,  R)
56
Iron Man 2008,  PG-13)
57
The Fugitive 1993,  PG-13)
58
Predator 1987,  R)
59
True Lies 1994,  R)
60
Crimson Tide 1995,  R)
61
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
Bruce Lee has inspired many people. He set a mile stone in martial arts and filmmaking we see today. This film is not about how many bricks he breaks, but how far the gap he leaps over and breaks the barriers of culture. It reminds us that once upon a time there was a legned who was born to fight and shape the world.
62
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments