My Favorite Movies
| afypotter's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 4 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 5 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 8 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 9 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 10 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 11 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 12 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 13 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 14 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, PG) |
|
| 16 |
Babel 2006, R) |
|
| 17 |
Malena 2000, R) |
|
| 18 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 19 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 20 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 21 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 22 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 23 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |























