My Favorite Movies


  1. afrikanaudio
  2. Larry

My taste in movies has changed over the years. I like movies that do what they do well.

  afrikanaudio's Rating My Rating
1
Purple Rain 1984,  R)
2
Eve's Bayou 1997,  R)
3
Brazil 1985,  R)
4
Daughters of the Dust 1992,  PG)
Daughters of the Dust
The sister never got her due.
5
She's Gotta Have It 1986,  R)
She's Gotta Have It
This movie meant a lot to me at the time. I was only able to see its flaws in retrospect. I also see how this film influenced a whole bunch of folk.
6
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
Brilliant screenwriting, brilliant direction.
7
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
This screenwriter and director work so well together.
8
Drugstore Cowboy 1989,  R)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
10
To Sleep With Anger 1990,  PG)
To Sleep With Anger
Charles Barnett is one of the greatest filmmakers of our time.
11
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
The best of the gangster flicks.
12
Raising Victor Vargas 2002,  R)
Raising Victor Vargas
I love this movie.
13
Half Nelson 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments