My Favorite Movies


  Afreeeka's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
one of the best flim ever made, one of my favorite movies
2
Conspiracy Theory 1997,  R)
Conspiracy Theory
i like it so much and i watched many times
3
Platoon 1986,  R)
Platoon
wonderful one
4
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Julia roberts what ever she do come pretty and pretty
5
Malcolm X 1992,  PG)
Malcolm X
x great man story and great actor
6
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
the best one i like that kind of history movies
7
The Last Castle 2001,  R)
The Last Castle
a fight for justice
8
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
Sleeping with the Enemy
real thriller
9
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
painful and justice
10
Indecent Proposal 1993,  R)
Indecent Proposal
money and teases
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
a true love story
12
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
The Horse Whisperer
2 thumbs up
13
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
nice and feary one i like it
14
The Firm 1993,  R)
The Firm
i like J.Chrisham
15
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
a legal thriller from J.Grisham by my julia and Denzel...nice
16
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
this movie is great about harmony..i love Hilary Swank,movie is good
17
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
a beautiful story so romantic so sad one
18
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
big one crime and psyco.
19
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
a passionate one and all time movie
20
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
such a cute flim
21
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
22
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
keep watch
23
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
nice one
24
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
25
Death Wish 1974,  R)
26
Death Wish 3 1985,  R)
Death Wish 3
revenge
27
Death Wish 2 1982,  R)
28
Death Wish 4: The Crackdown 1987,  R)
Death Wish 4: The Crackdown
good
29
Speed 1994,  R)
Speed
high speed take u away
30
Ali 2001,  R)
Ali
legend Ali
31
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
good
32
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
good
33
The Forgotten 2004,  PG-13)
The Forgotten
nice
34
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
3 amazing actress,i love the work
35
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
a wonderful and crazy
36
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
good
37
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
Message in a Bottle
a true and pure love
38
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
tom hanks and meg ... funny
39
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
good
40
Blind Horizon 2004,  R)
Blind Horizon
try to get the pieces back,nice movie
41
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
K-19: The Widowmaker
a true crazy story
42
Nell 1994,  PG-13)
43
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
a sensation and grazy
44
Grease 1978,  PG)
Grease
music and love
45
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
Dance to the music...amazing
46
Michael Collins 1996,  R)
Michael Collins
against oppression and bloodshed
47
Training Day 2001,  R)
Training Day
a very bad cop cast by washington
48
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
a thriller one
49
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
a high performance by 2 big star
50
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
thriller and divided love
51
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
one of best movie in last years
52
Chain Reaction 1996,  PG-13)
Chain Reaction
,,,,,,,,,,,,,
53
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
adventure and honor
54
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
nice one
55
JFK 1992,  R)
JFK
jfk assassination and investigaton
56
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
long long kiss
57
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
forced to go on the run
58
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
i love it
59
Entrapment 1999,  PG-13)
Entrapment
a master thief &lovely young lady work together
60
Dead Man Walking 1995,  R)
Dead Man Walking
a nice and touchable story
61
The Client 1994,  PG-13)
The Client
law and mob very good movie
62
Mississippi Burning 1988,  R)
Mississippi Burning
emotional and outrage its about the sad and bad side of human
63
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
perfect job and clean escape
64
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
awsome move
65
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
nice and awsome story
66
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
crazy one
67
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
a classic one i like the guys
68
Out of Time 2003,  PG-13)
Out of Time
this move is very good make you think...i love Denzel
69
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
Kramer vs. Kramer
a classic and tearful movie
70
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
great one by sean penn
71
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
based on a true story,,a tale of complex morality
72
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
about friendship and the personal impact of war,,,,a great movie
73
A Thousand Acres 1997,  R)
A Thousand Acres
secrets , guilty and the refuge of sanity and rage at father and husband.
74
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
a teacher who change the lives of kids
75
The Italian Job 1969,  PG)
The Italian Job
very nice saw it 2 times.
76
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
a wonderful and brain teaser
77
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
love and faith
78
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
fair and love and secret identity
79
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
i love marshall they keep tombston cool city
80
At First Sight 1999,  PG-13)
At First Sight
a touchable story
81
The Peacemaker 1997,  R)
The Peacemaker
thriller like it
82
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
chasing the bad guys
83
Papillon 1973,  PG)
Papillon
the great escape from devil island,,,the butterfly.
84
U-571 2000,  PG-13)
U-571
battle against time and against fear
85
If Only 2004,  PG-13)
If Only
painful
86
Chances Are 1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments