My Favorite Movies


  afradley2's Rating My Rating
1
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
this tells the story of a group of people in their relationships and what they are looking for ,the sex therapist who has never orgasmned,the gay couple who want an open relationship after 5 years of togetherness,the dominatrix who wants a normal life,they all find what their looking for at Shortbus,very funny and very tragic too,i really enjoyed it.(quite sexually explicit).
2
All the Real Girls 2003,  R)
All the Real Girls
an all time fav this movie is outstanding,Zooey Deschanel is amazing & so on the markand co star Paul Schneider if i'm not wrong he wrote the movie ,these to had such chemistr on screen .i've watched it at least 20 times (how sad am i lol ).
3
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
Lazarus(Samuel l Jackson)rescues a young woman beaten & left on the side of the road,the woman Rae(Christina Ricci)who has been a victim of chilhood sexual abusedevelops a reputation around town for having an itch for sex,Lazarus holds Rae prisoner to cure her of her wicked ways.Christina Ricci gives a believable performance as does Samuel L Jackson the best iv'e seen from him since Pulp Fiction.Highly recommended i thoroughly enjoyed it.
4
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001,  Unrated)
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete)
Amazing film,tells the story of Yuichi a teenage boy who's life sees him dealing with violence,bullying,& alienation in the world around him,his one escape however from reality is that of Lily Chou-Chou's world a pop star who has her own website were Yuichi feels free from the clutches of the real world and is able to express his true self through her music.Shows a harsh look at adolescence and what some people have to do to survive it,not everyone is as lucky.one of a kind highly recommended.
5
Down in the Valley 2005,  R)
Down in the Valley
Ed Norton at his best i loved this movie also stars Evan Rachel Wood .Harlen(Ed) by chance meets tobe a bored teen looking for some attention,everything seems great until her father decides he dosn't want him around his family,a shattering end occurs won't give it away,highly recommended.
6
Little Fish 2005,  R)
Little Fish
this was excellent, star performance from Cate Blanchet,best movie iv'e seen in a while .Blanchet plays a rcovering heroin addict who is trying to make something of her life ,unfortunately the past catches up with her and things go bad ,a must see.
7
My Summer of Love 2005,  R)
My Summer of Love
Great performances a dreamy expirience of a cool summer.Mona and Tamsin meet on the moors of their quiet Yorkshire village,the pair soon forge an intense unlikely friendship,the pair try desperately to escape their lives,Phil Mona's brother sets out to save them taking God into his life.Mona just wants to save phil.
8
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Based on the life of Jesse James one of the youngest drug dealers to be on the FBI most wanted list.Johnny the leader is owed money for a drug deal that didn't pay off,not thinking about the outcome he kidnapps the younger brother of the guy who owes him,things obviously don't turn out as they planned,i thought the performances were excellent even from JT plus what an amazing cast this is probably one of my fav movies this year,def recommend you go see it.
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10
A Cool Dry Place 1998,  PG-13)
A Cool Dry Place
.
11
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
.
12
All Over Me 1996,  R)
All Over Me
.
13
Art School Confidential 2006,  R)
Art School Confidential
.
14
American History X 1998,  R)
15
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
superb movie one of my fav's wes bently and thora birtch great actors not forgeting kevin spacey also great cast ,great film.
16
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
loved this movie
17
Breaking and Entering 2006,  R)
Breaking and Entering
What starts out as a break in for Will(Jude Law) turns in to something a lot more complex than he thought,When Will finds out the identity of the thief he decides not to tell the police but to make himself known to his mother Amira(Juliette Binoche).
Wil having troubles at home with his partner Liv(Robin Wright Penn)embarks upon an affair with Amira whilst she is totally unaware of his true identity and what led him their in the first place.
Outstanding solid performances from a great cast,obviously the shit hits the fan and everything comes out in the ending,for me this movie was great ,had everything a movie should have,highly recommended.
18
A Way of Life 2004,  R)
A Way of Life
A group of young kids try to make the best of their life ,set in a small welsh town,a young girl struggles with her small child while all she really wants is to be out with her friends causing trouble,after accusing the Turkish man across the street for reporting her to the social things get out of hand with terrible consequences.a harsh look at racism in the world we live in today.
19
Another Day In Paradise 1998,  R)
20
Broken English 2007,  PG-13)
Broken English
.
21
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
i must admit i don't normally do Disney i only watched it cus Zooey Deschanel was in it.tells the story of a young boy Jess who is pretty much and outsider at school that is until he meets Leslie a young girl who has just moved in next door.their adventure begins when they find a tree rope and through the power of their imagination they find Terabithia,the film is pretty much about Friendship,and family and the ability to believe,it's not all happiness though there is some heartbreaking moments too,i really enjoyed it.
22
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
Great movie Bill Murray adds that certain humour to it,Don Johnston receives a letter from one of his former lovers stating he has a 19yr old son,unaware who it could be he goes on a mission to find all his past flames to find out who the mother is ,hillarious in places ,am loving Winston his neighbour who acts as detective and plans the whole trip for him making sure he looks for clues at each destination.def worth a watch.
23
Brick 2006,  R)
24
Bully 2001,  R)
Bully
realism=larry clark
25
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
thia film is awsome ,based on true story,with a superb cast,would recommend seeing it if u havn't already
26
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
.
27
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
love it one of my favs.
28
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
mess with the bull u get the horns ...classic i love it
29
The Beach 2000,  R)
30
Blow 2001,  R)
31
Boys and Girls 2000,  PG-13)
32
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
love this is hillarious
33
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
an amazing movie Vincent Gallo is great ,
34
The Basketball Diaries 1995,  R)
The Basketball Diaries
.
35
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
loved it directed by ang lee ,have been to wyoming were this was filmed great movie not everybodies taste.
36
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
The Ballad of Jack and Rose
A story of a single father(Daniel Day Lewis)who raises his daughter in an old comune were life doesn't really reach them their ,in their own small world he realises that Rose is growing up and has to deal with it,without warning he invites his girlfriend and 2 sons to come stay with them not thinking about the outcome or effedt it will have on rose quite tragic end but beautifully acted,and a fitting sountrack,would recommend it.
37
Beautiful Thing 1996,  R)
Beautiful Thing
.
38
Breaking Glass 1980,  R)
Breaking Glass
.
39
The Brown Bunny 2003,  Unrated)
The Brown Bunny
.
40
Bound 1996,  R)
Bound
.
41
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Amazing movie visualy.
42
Cherry Crush 2006,  R)
Cherry Crush
After getting thrown out of prep school for taking provocative pictures 17yr old Jordan Wells still wants to pursue his intrests in photography but now he'll have to do it in a public school,while attending he meets Shay a girl from a totally different world than his own,his obsession with her leads him into some serious trouble accessory to murder being one of them,a great drama/thriller with some good plot twists also some excellent photography through out.
43
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
44
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
Not your normal Rom Com,deals with some heavy issues.love and death,and how you think you know a person,when really there is so much you don't know a great mix of characters,give it chance you'll be surprised,i was!!.
45
Cruel Intentions 1999,  R)
46
The Cooler 2003,  R)
The Cooler
Bernie Lootz(William H Macy)spends night after night working as a cooler for vegas mobster Shelly Kaplow(Alec Baldwin)working off his debt.As his debt comes to an end Bernie meets Natalie a cocktail waitress at the casino,Shelly sees he is loosing Bernie and realise he could lose millions along with him,he's not about to let this happen no matter what.excellent performances throughout really enjoyed it,recommend it not be missed.
47
Chasing Amy 1997,  R)
48
Crash 2005,  R)
Crash
excellent movie can see why it won movie of the year,haunting soundtrack too from Bird York.
49
Closer 2004,  R)
Closer
one of my favs Natalie Portman gives a great performance,as does the rest of the cast well worth watching if u havn't all ready.
50
Crime + Punishment in Suburbia 2000,  R)
Crime + Punishment in Suburbia
.
51
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
A young guyDean (Jamie Bell)finds his best friend hanging in his room,he decides not to tell anyone thinking they wouldn't much care, Dean shows no signs of remorse.his friend troy was the local drug dealer at school and now he's gone they harass Dean to get his stash,strange things start to happen around him,being medicated himself all things come to a breakdown on the day of Troys wake,was ok bit of a dark movie,worth a watch if u like that sort of film.
52
Crash 1996,  NC-17)
Crash
.
53
Capote 2005,  R)
54
Clapham Junction 2007,  Unrated)
Clapham Junction
.
55
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Piper Perabo and maria bello great cast great film.
56
Captives 1994,  R)
Captives
.
57
The Cement Garden 1993,  Unrated)
The Cement Garden
.
58
The Departed 2006,  R)
The Departed
Great performances in this movie ,Jack Nicholson plays Costanzo the big mob guy who everybody seems to work for.He has an insider in the police force,but what he dosen't know is they also have an undercover officer in his team.some good action and great twist at the end,if you enjoyed Donnie Brasco you would love this.
59
Donnie Darko 2001,  R)
60
The Dangerous Lives of Altar Boys 2002,  R)
The Dangerous Lives of Altar Boys
.
61
Desert Blue 1998,  R)
Desert Blue
.
62
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
This film is great,don't that banjo tune just stay in your head,i watched it years ago & can still remember it,squeel like a piggy uuhhh.great tense movie and some action as well.would totally recommend.
63
Disco Pigs 2001,  Unrated)
Disco Pigs
.
64
Dogville 2003,  R)
Dogville
.
65
The Dark Crystal 1982,  PG)
66
The Doors 1991,  R)
The Doors
.
67
Edmond 2005,  R)
Edmond
William H Macy' gives a great performance of a dark and depressed character.After leaving his wife he takes to the seedy streets looking for what he thinks is freedom.His frustration leeds him to become violent and rascist.
A slow moving film that shows the downwards spiral of the characters life.not everybodys taste i liked it.
68
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
crazy movie i liked it lots.
69
Elephant 2003,  R)
Elephant
.
70
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
71
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
Jan and Peter are not the normal activists,in their ideals to change the world they become The Edukators to those around them who in their eyes have to much of a good thing,(money)picking houses to break into the pair never take anything just rearrange things and leave a message.
When Jule enters the picture complications arise.
Some real issues come to light in the movie about the way some people live there lives without realising what pain they cause others,great movie.
72
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
all time favourite great soundtrack too.
73
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
Very emotionally charged movie,based on the books the students wrote,Freedom Writers Diary(true story).Hilary Swank gives an amazing performance as the teacher who takes on the task of trying to educate these students who are at war with each other over their race or religion,most of them being gang members,she conects with one class and makes them see they have more to their lives than this,excellent movie highly recommended.
74
Factory Girl 2006,  R)
75
Fear 1996,  R)
76
Freeway 1996,  R)
Freeway
.
77
Fargo 1996,  R)
78
Final Cut 1998,  R)
Final Cut
.
79
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
80
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
great movie
81
The Great Ecstasy of Robert Carmichael 2005,  Unrated)
The Great Ecstasy of Robert Carmichael
Robert Carmichael seems like any other lad that is until he and his friends decide to get high and cause trouble,things start out small but when his friends cousin comes out of jail their activities become worse,this leads to a very disturbing climax especially for Robert.stars Danny Dyer,be warned very disturbing scene at the end.








The Mad(2007)__not listed on flixter yet.
Stars Billy Zane comedy/zombie film or more like mad cow disease was quite comic in places didn't really have much to go on the script was lame so i think they done their best i'd give it 2*/5
82
Garden State 2004,  R)
Garden State
i absolutely love this movie ,natalie portman is great in in,def worth watching.
83
Gummo 1997,  R)
Gummo
.
84
G.I. Jane 1997,  R)
85
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
Great cast ,great movie all time fav.
86
Go 1999,  R)
Go
.
87
The Good Girl 2002,  R)
88
Girl, Interrupted 1999,  R)
89
Good Will Hunting 1997,  R)
90
Gia 1998,  R)
Gia
.
91
Girl 1998,  R)
Girl
.
92
Girlfight 2000,  R)
Girlfight
.
93
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
I love Cusack in most of his movie this is a fav.
94
Happy Endings 2005,  R)
Happy Endings
.
95
Heart of America (Home Room) 2003,  R)
Heart of America (Home Room)
.
96
Hamlet 2000,  R)
Hamlet
.
97
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
.
98
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
The Heart Is Deceitful Above All Things
.
99
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
.
100
Heaven & Earth 1993,  R)
Heaven & Earth
.
101
I Shot Andy Warhol 1996,  R)
I Shot Andy Warhol
.
102
The Ice Storm 1997,  R)
The Ice Storm
.
103
Imaginary Heroes 2004,  R)
Imaginary Heroes
.Just a re-watch it's that good i had to see it again:)
104
Igby Goes Down 2002,  R)
105
In the Land of Women 2006,  PG-13)
In the Land of Women
.
106
Inventing the Abbotts 1997,  R)
Inventing the Abbotts
.
107
Imagine Me & You 2005,  R)
108
Julien Donkey-Boy 1999,  R)
Julien Donkey-Boy
.
109
Juno 2007,  PG-13)
Juno
.
110
Jackie Brown 1997,  R)
111
Japanese Story 2003,  R)
Japanese Story
.
112
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
113
Kids 1995,  NC-17)
114
The King 2006,  R)
The King
This film had me gripped from the beginning,with a plot that was unexpected in places,ending in a violent tragedy,great performances all round i liked it.
115
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
116
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
great fight scenes
117
Ken Park 2002,  Unrated)
118
Kalifornia 1993,  R)
Kalifornia
.
119
Kidulthood 2005,  R)
Kidulthood
.
120
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
A story of romance,redemption &renovation,can't give too much away on this one.Kevin Kline gives an outstanding performance i truly felt for the guy while watching the movie,loved it.
121
Lie With Me 2005,  Unrated)
Lie With Me
.
122
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
sofia coppola one of my favourites i loved the way you get to see Tokyo in this movie also a gret cast Bill Murray's performance i thought was outstanding .
123
London to Brighton 2006,  R)
London to Brighton
One of the best British films iv'e seen in a while,tells the story of Joanne a 12yr old runaway who is plucked off the street by kelly a local prostitute,Her pimp Derek offers the girl money and sends her on a job with Kelly,events turn nasty and both girls are forced to go on the run,if they stay in London Derek will be after them.
A film that deffinately don't make things look sweet shows the harsh,gritty reality of life for those who make their money off the streets,great performances too.
124
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
quite a few good cast members ,i thought this was gunna be one of those rom coms,but it was a lot more serious than i expected wich was a good thing i really liked this movie.
125
Laurel Canyon 2002,  R)
Laurel Canyon
.
126
Lost and Delirious 2001,  R)
Lost and Delirious
.
127
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
.
128
Last Days 2005,  R)
Last Days
.
129
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
great action adv movie
130
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
like it lots
131
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
.
132
Love and Basketball 2000,  PG-13)
133
L.I.E. 2001,  NC-17)
L.I.E.
Tells the story of a 15 year old boy(Howie)who's life is falling down arond him,but he ends up finding himelf through this.
134
Love the Hard Way 2001,  R)
Love the Hard Way
.
135
Labyrinth 1986,  PG)
136
Less Than Zero 1987,  R)
Less Than Zero
.
137
Léon (The Professional) 1994,  R)
138
Lolita 1997,  R)
Lolita
.
139
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
Loving Annabelle
.
140
Love, Honour And Obey 2000,  R)
Love, Honour And Obey
.
141
Liberty Heights 1999,  R)
Liberty Heights
.
142
Mandragora 1997,  Unrated)
Mandragora
This movie is based on the true stories of it's mostly non-proffesional cast,it follows two young teen boys Marek and David who after running away from their homes meet up on the seedy streets of Prauge,out of hunger and desperation they are soon picked up and thrown in to a world of prostitution,drugs,and petty theft,after his friend David is arrested Marek loses the plot,a pretty disturbing film some great performances .
143
Manic 2001,  R)
Manic
Took me ages to get hold of this movie,but was worth the wait.Tells the story off Lyle(Joseph Grdon-Levitt)who after badly beating a classmate is commited to a juvenile mental institution,their he encounters other troubled teenagers who all suffer similar problems,they all try to deal emotionally with their rage & anger some don't make it through as well as expected,also stars Zooey Deschanel who gives a great performance along with JGL,a couple of disturbing scenes but overall an ace movie .
144
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
After reading the book i was so looking forward to watching the movie,again great performances all round ,bit of a disturbing story line for some viewers(abuse/prostitution) but what a movie highly recomend.
145
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
bit dissapointed by this was visualy great but story could have had more depth to it again Coppola directed and superb cast
146
Milwaukee Minnesota 2003,  R)
Milwaukee Minnesota
.
147
Mean Creek 2003,  R)
Mean Creek
.
148
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
.
149
Moonlight Mile 2002,  PG-13)
Moonlight Mile
.
150
Mallrats 1995,  R)
151
My Life Without Me 2003,  R)
My Life Without Me
.
152
Midnight Express 1978,  R)
Midnight Express
.
153
Monster 2003,  R)
Monster
.
154
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
this was one of them movies you either love it or hate it ,i loved it.
155
Masked And Anonymous 2003,  PG-13)
Masked And Anonymous
.
156
Nana 2005,  Unrated)
Nana
2 girls by the same name (Nana)by chance meet on a train heading to Tokyo,one on their way to reconcile with her boyfriend ,and the other running away from hers.
They seperate when arriving in Tokyo only to bump into one another whilst looking at property,they both want to rent the same appartment so they agree to share.
AS their friendship beging to grow closer so do their relationships troubles.
Enjoyable movie.
157
Nil by Mouth 1997,  R)
Nil by Mouth
.
158
The Notebook 2004,  PG-13)
159
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
i think jon heder is great in this movie.
160
Notes on a Scandal 2006,  R)
Notes on a Scandal
Judi Dench plyed one crazy bitch was interesting movie i liked it.
161
One Hour Photo 2002,  R)
162
The Opposite of Sex 1998,  R)
The Opposite of Sex
.
163
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
wow this movie was excellent
visually amazing,and superb performances fron Norton &Watts,they play an english couple who marry in the 1920's unfortunately he finds out his wife never married him for love,after she betrays him he gives her the option of divorce or to accompany him to the heart of ancient China,were he is to work in a remote village as a doctor to try and cure the sick of disease.It is here they find redemption and learn to love again.highly recommend you see it if not for the story then for the visual beauty alone.
164
Prey for Rock & Roll 2003,  R)
Prey for Rock & Roll
.
165
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
This was a great movie a lot of naration through it but added to the story would .recommend it .
166
Personal Velocity: Three Portraits 2001,  R)
Personal Velocity: Three Portraits
.
167
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
.
168
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
was ok second one not as good though.
169
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
170
Pulp Fiction 1994,  R)
171
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt
.
172
Pure 2002,  R)
Pure
.
173
The Quiet 2005,  R)
The Quiet
.
174
Raising Victor Vargas 2002,  R)
Raising Victor Vargas
i thought the performances in this were so honest & real,set in New York's lower east side,tells the story of Victor's quest to become a man.takes a look at family life and teenage first love,funny & moving at the same time really enjoyed watchint this.
175
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
.
176
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
.
177
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
i love this remake and the soundtrack.
178
Roger Dodger 2002,  R)
Roger Dodger
.
179
Requiem for a Dream 2000,  R)
180
Ravenous 1999,  R)
Ravenous
.
181
Rise of the Footsoldier 2007,  R)
Rise of the Footsoldier
.
182
Romeo Is Bleeding 1994,  R)
Romeo Is Bleeding
.
183
Reservoir Dogs 1992,  R)
184
Rush 1991,  R)
Rush
.
185
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
Stephan has a problem with relating to what is real in his life and where his dreams begin.
A bizzare film mostly set in the drem world of Stephan,his realities begin to lose control when he meets his neighbour Stephanie he somehow believes their relationship is going places but in reality it dosn't work out the way he dreamed it would,great imaginative fim,excellent performance from Gael as usual.
186
Shadowboxer 2005,  R)
Shadowboxer
Takes a look in to the harsh underworld of organised crime.Mikey(Cuba Gooding Jr)&Rose(Helen Mirren)are trained assassins who get called in to do a hit for a brutal crime boss,once their they realise it's his wife who goes into labour when they are about to kill her.Their only way out is to take the woman and baby & begin a life on the run.Five years later things come to light and it brings more than trouble. a great cast including Joseph Gordon-Levitt & Steven Dorff also Wes Bently & Eva Mandes.Some disturbing scenes but is a great movie deffinately recommend you see it.
187
Sherrybaby 2006,  R)
Sherrybaby
Maggie Gyllenhaal jsust amazes me each time she performs wich is outstanding in this movie just been released from prison she tries to stay in control of her life so as to get her daughter back ,will have to watch it c if she does.
188
Spun 2002,  R)
189
Saved! 2003,  PG-13)
190
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
a coming of age story about two brothers who's parents are diorcing funny yet honest ,i enjoyed it very much.
191
Shallow Grave 1994,  R)
192
Spider-Man 2002,  PG-13)
193
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
194
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Pretty much what i expected some action neat effects ,once again Peter Parker has to fight of the baddies and save Mary Jane.This time we get to see the dark side of Spidey that was quite amusing especially his night fever dance haha,over all a good watch.
195
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
A pen i gave her my heart she gave me a pen,i love this movie iv'e watched it so many times ,these to have great chemistry on screen believable.
196
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
Miss Amanda Jones,absolutely love this movie probably wore my copy out by now ,another great 80's movie with great cast also.
197
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
not a fan of will,but maggie was in so had to watch was good idea not bad film.
198
Sid & Nancy 1986,  R)
Sid & Nancy
.
199
Strange Planet 1999,  Unrated)
Strange Planet
.
200
Shopgirl 2005,  R)
Shopgirl
wow what a movie i loved it.
201
The Safety of Objects 2001,  R)
The Safety of Objects
.
202
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
set in 1983,Sean a 12yr lad has lost his father in the falklands war,
Normally a bit of a loner he meets a local group of skinheads who decide to take him under their wing and make him feel like he's part of something.
This film shows how easy it is to be led into something at a yong age NF and rascialism,is one of the best movies iv'e seen in a while highly recommend it.
203
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This was great fun,didn't think it would be as good,deffinately worth a viewing.
204
Thumbsucker 2005,  R)
205
True Romance 1993,  R)
True Romance
ONE OF THE BEST HIGHLY RECOMMEND IT TO ANYONE WHO HASN'T WATCHED IT.
206
Tadpole 2002,  PG-13)
Tadpole
.
207
Twelve and Holding (12 and Holding) 2005,  R)
Twelve and Holding (12 and Holding)
will review later.
208
Trainspotting 1996,  R)
209
Thirteen 2002,  R)
210
Thelma & Louise 1991,  R)
211
Two Hands 1999,  R)
Two Hands
.
212
Transamerica 2005,  R)
Transamerica
loved it Huffman was great in the role.
213
The United States of Leland 2002,  R)
The United States of Leland
.
214
Undertow 2004,  R)
Undertow
Director David Gordon Green(All The Real Girls)as that was a fav thought i would give this a try was impressed not as dreamy but still a great cast Jamie Bell and Devon Alan play two brothers Chris and Tim they live in an isolated farmhouse with not much of anything.A stranger turns up at the house who turns out to be their fathers brother with no where to go they take him in and try to live as a family,Things are not as cosy as they seem and is uncle Deel really their to make a new start?def worth watching a great movie.
215
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
from the director of fatal attraction this film was awesome would watch it again def worth watching if u havn't allready.
216
The Upside of Anger 2001,  R)
The Upside of Anger
Really enjoyed this an unexpected twist at the end a different role for Costner,when their father left the outcome effected each person differently,especially the mother and eldest daughter.would definately reccomend this one.
217
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
Glam rock .Love it,those super tight trousers.
218
Varsity Blues 1999,  R)
219
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
one of my favs sofia coppola's first movie,great cast.
220
Wildflowers 2000,  R)
Wildflowers
Cally a 17yr old California girl spent most of her chilhood life growing up within a commune.Now living with her father on a houseboat things are becoming difficult as she desperately wants to leave.One night while Cally is out she meets a woman Sabine who she is instantly drawn to ,in her she sees parts of herself.A film about finding yourself ,love and if freedom is really what you are looking for,really enjoyed this defo worth a watch.
221
Winter Passing 2004,  R)
Winter Passing
Drama focusing on Reese Holden a strugling actress who is offered $100.00 for the publication of letters that were left to her by her mother,these were love letters wrote from her reclusive father Don who was a well known author.
This means Reese has to return back home after a long abscence.great performances from Ed Harris as Don also Zooey Deschanel as Reese,was quite impressed with Will Farrell too,prefer him in a more serious role.
222
Wah-Wah 2006,  R)
Wah-Wah
Richard E Grant's semi autobiographical debut,shot in Swaziland,Southern Africa,a coming of age story focused on Ralph Compton(Nicholas Hoult-Skins)as he deals with family life,love,fear,and his hopes,great movie really enjoyed it.
223
Wassup Rockers 2006,  R)
224
Into the Wild 2007,  R)
225
We Don't Live Here Anymore 2004,  R)
We Don't Live Here Anymore
.
226
White Oleander 2002,  PG-13)
227
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
.
228
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
Welcome to the Dollhouse
.
229
Wonderland 2003,  R)
Wonderland
.
230
Wonderland 1999,  R)
Wonderland
.
231
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
.
232
Wild Things 1998,  R)
233
Eagle vs. Shark 2007,  R)
Eagle vs. Shark
.
234
Quiet City 2007,  Unrated)
Quiet City
.
235
Weirdsville 2007,  R)
Weirdsville
Thought it was friggin hillarious.
236
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
At first i didn't know if i should laugh...or cry,but strangely enough i felt myself feeling sorry for the doll at one point...still a great movie,and yes i'm a bit biased as i think Paul Schneider is good in anything haha.
237
Paranoid Park 2007,  R)
Paranoid Park
.
238
Doomsday 2008,  R)
Doomsday
.
239
The Mudge Boy 2003,  R)
The Mudge Boy
.
240
Brothers of the Head 2006,  R)
Brothers of the Head
.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments