My Favorite Movies


  aewishnet's Rating My Rating
1
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
2
Dead Ringer 1964,  Unrated)
3
Hollywood Rivals - Joan Crawford vs. Bette Davis 1975,  Unrated)
4
The Virgin Queen 1955,  Unrated)
5
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
6
The Little Foxes 1941,  PG-13)
7
Mr. Skeffington 1944,  Unrated)
8
Now, Voyager 1942,  Unrated)
9
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
10
Johnny Guitar 1954,  PG)
11
The Women 1939,  Unrated)
12
Grand Hotel 1932,  Unrated)
13
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
14
Belle of the Nineties 1934,  Unrated)
15
She Done Him Wrong 1933,  Unrated)
16
Bonnie and Clyde 1967,  R)
17
Sophie's Choice 1982,  R)
18
Lady Sings the Blues 1972,  R)
19
Even Cowgirls Get the Blues 1994,  R)
20
Camille 1936,  Unrated)
21
Casablanca 1942,  PG)
22
Dark Passage 1947,  Unrated)
23
Key Largo 1948,  Unrated)
24
The African Queen 1952,  Unrated)
25
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
26
Ninotchka 1939,  R)
27
Anna Karenina 1935,  Unrated)
28
Anna Christie 1930,  Unrated)
29
Flesh and the Devil 1926,  Unrated)
30
Marlene Dietrich - Her Own Song 2001,  Unrated)
31
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
32
Verdict on Auschwitz: The Frankfurt Trial 1963-1965 2007,  Unrated)
33
The Night of the Hunter 1955,  PG)
34
A Place in the Sun 1951,  Unrated)
35
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
36
Lolita 1962,  Unrated)
37
Bloody Mama 1970,  R)
38
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
39
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
40
Giant 1956,  G)
41
Suddenly, Last Summer 1960,  Unrated)
42
Butterfield 8 1960,  Unrated)
43
The Hustler 1961,  Unrated)
44
Somebody Up There Likes Me 1956,  Unrated)
45
Cool Hand Luke 1967,  PG)
46
What a Way to Go 2005,  Unrated)
47
Hud 1963,  Unrated)
48
Mr. & Mrs. Bridge 1990,  PG-13)
49
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)
50
The Three Faces of Eve 1957,  Unrated)
51
Sybil 1976,  Unrated)
52
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
53
Come Back, Little Sheba 1952,  Unrated)
54
Phone Booth 2003,  R)
55
The Apartment 1960,  Unrated)
56
Sweet Charity 1969,  G)
57
The Turning Point 1977,  PG)
58
Postcards from the Edge 1990,  R)
59
The Young Lions 1958,  G)
60
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
61
The Misfits 1961,  Unrated)
62
They Were Expendable 1945,  Unrated)
63
Bus Stop 1956,  Unrated)
64
Don't Bother to Knock 1952,  Unrated)
65
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
66
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments