My Favorite Movies


  aerosolhalos's Rating My Rating
1
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) 1969,  PG)
2
Dans Paris (Inside Paris) 2006,  Unrated)
3
Withnail and I 1987,  R)
4
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) 1963,  Unrated)
5
Léon Morin, Prêtre (Leon Morin, Priest) (The Forgiven Sinner) 1961,  Unrated)
6
La Belle Personne (The Beautiful Person) 2008,  Unrated)
7
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
8
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
9
Bad Timing 1980,  R)
10
The Tenant 1976,  R)
11
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
12
Chasing Amy 1997,  R)
13
Z 1969,  PG)
14
L'Immortelle 1963,  Unrated)
15
Trainspotting 1996,  R)
16
La Notte 1961,  Unrated)
17
Stalker 1979,  Unrated)
18
Skammen (Shame) 1968,  R)
19
Revanche 2008,  Unrated)
20
Morvern Callar 2002,  R)
21
Pandora's Box 1929,  Unrated)
22
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
23
Young Torless 1966,  Unrated)
24
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
25
Nostalghia 1983,  Unrated)
26
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931,  Unrated)
27
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
28
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) 2008,  R)
29
Hackers 1995,  PG-13)
30
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
31
Before Night Falls 2001,  R)
32
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) 1972,  R)
33
5x2 (5 x 2: Five Times Two) 2004,  R)
34
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) 2005,  Unrated)
35
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
36
La Frontiere de l'Aube (Frontier of the Dawn) 2008,  Unrated)
37
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
38
The Testament Of Dr. Mabuse 1933,  Unrated)
39
Daisies (Sedmikrasky) 1967,  Unrated)
40
Models 2003,  Unrated)
41
Boogie Nights 1997,  R)
42
Les Amants reguliers (Regular Lovers) 2005,  Unrated)
43
Serpico 1973,  R)
44
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
45
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
46
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
47
Offret (The Sacrifice) 1986,  PG)
48
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
49
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
50
Domicile Conjugal (Bed & Board) 1970,  PG)
51
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) 1968,  Unrated)
52
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
53
Jules and Jim 1962,  Unrated)
54
La Chinoise 1967,  Unrated)
55
Y Tu Mamá También 2001,  R)
56
Modern Times 1936,  G)
57
The Great Dictator 1940,  G)
58
City Lights 1931,  G)
59
Cabaret 1972,  PG)
60
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
61
Heartbeats 2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments