My Favorite Movies


  aegossman's Rating My Rating
1
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
I don't know any other movie I can watch with no sound at all and have all my senses involved in the viewing of it. This was phenomenal and then some. One of the absolute greatest movies ever made and you have to see it to believe it. Amazing!
2
The Godfather 1972,  R)
3
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
4
Caddyshack 1980,  R)
5
City of Angels 1998,  PG-13)
6
Fight Club 1999,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
City Lights 1931,  G)
City Lights
You should see this movie.
9
It's a Wonderful Life 1946,  G)
10
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
11
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
This was a charming movie...
12
Scarface 1983,  R)
13
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Debra Messing looks amazing in this movie.
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
15
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
i loved it...
16
Strange Brew 1988,  R)
Strange Brew
Dated, but funnier than hell!!!
17
Help! 1965,  G)
18
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
20
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
21
The Decalogue 1988,  Unrated)
22
The Passion of the Christ 2004,  R)
23
Funny Face 1957,  Unrated)
Funny Face
Audrey and Fred Astaire!!!
24
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
25
Casablanca 1942,  PG)
26
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
27
The Godfather, Part III 1990,  R)
28
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
29
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
One of my favorites
30
Tommy Boy 1995,  PG-13)
31
Superman 1978,  PG)
32
Man on the Moon 1999,  R)
Man on the Moon
I thought this was an excellent movie.
33
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
34
American Beauty 1999,  R)
35
The Mummy 1999,  PG-13)
36
Old School 2003,  R)
Old School
Funnier than crap
37
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
The Cans!!! They're shooting the CANS!!!
38
Clean Slate 1994,  PG-13)
Clean Slate
I enjoy this movie very much. Dana Carvey is such a weird-o.
39
Sideways 2004,  R)
40
Lost In Translation 2003,  R)
41
About a Boy 2002,  PG-13)
42
Waking Ned Devine 1998,  PG)
43
Dogma 1999,  R)
44
Back to the Future Part III 1990,  PG)
45
Good Will Hunting 1997,  R)
46
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
extraordinary movie.. really cool
47
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
48
Planet of the Apes 1968,  G)
49
Back to the Future 1985,  PG)
50
Back to the Future Part II 1989,  PG)
51
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
I thought it was very creative... even if it was made from a "graphic novel"
52
Back to School 1986,  PG-13)
53
PCU 1994,  PG-13)
54
Highlander 1986,  R)
55
Thunderball 1965,  PG)
Thunderball
As far as I am concerned Terence Young and Sean Connery are/were geniuses! So dang cool!
56
Young Guns 1988,  R)
57
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
This will get you thinking.
58
Kitchen Stories 2003,  PG)
Kitchen Stories
Really witty funny movie. I liked it a lot.
59
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
60
The Departed 2006,  R)
The Departed
Amazing movie.
61
To Gillian on Her 37th Birthday 1996,  PG-13)
To Gillian on Her 37th Birthday
I recently rewatched this movie. I saw it a while ago and I always really liked it. Quite good.
62
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
Maybe this is the right time for me to watch 007 movies, so I can understand them or get into them, but I thought this movie was excellent! Sean Connery is the man and Ursula Andress, ah, Ursulla Andress! Amazing!
63
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
Pretty good movie. I just love these early Bond movies!
64
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
I should have seen this movie a long time ago. It was the best movie I have seen in a while. Phenomenal acting as well as a compelling story line. The one strike is common of most Scorsese films is that it is about a half an hour to an hour longer than it probably needed to be. But excellent.... great mobster flick!
65
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Awesome. Made me want to watch all the 007 movies I haven't seen and the ones I have again! A very, very good movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments