Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AdzPlanty's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This is like the best film ever the action and actin' is brilliant'! Its amazinly funny in places! and Megan fox is the Best!
2
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
It's a hard-hitting and touching story with good action and brilliant acting!
3
Saw 2004,  R)
Saw
It's very Sick but clever as well with an amazin' twist!
4
The Crow 1994,  R)
The Crow
This is the best cult classic with great acting, story and action!
5
Saw III 2006,  R)
Saw III
Even more sick than the first two with another great twist!
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The best Pirate film ever!
7
Saw II 2005,  R)
Saw II
Very sick with a good twist at the end but not as good as saw 1 and 3
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
It's just Amazing! Great acting, action and the story is simple but brillent!
10
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
The best Bond film ever it's brilliant!
11
Man on Fire 2004,  R)
12
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
CLASSIC!
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
300 2007,  R)
300
It's a good story with out standing action!
15
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
A touching story!
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Best Happy Potter yet! its alot dark than the others!
17
The Prestige 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments