My Favorite Movies


  adventchildx's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
one of the best movies ever. love you all square soft !
2
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
3
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
hehe , lovin his happy place
4
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
Ghost in the Shell 2 - Innocence
made me think soo much... i hate this world
5
Alice in Wonderland 1951,  G)
6
Underworld 2003,  R)
7
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
woo, mine and my baby chrystels big movie..doing the snake dance when ya mam walks in innit lolz!
8
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
really good, could have been written by rob grant
9
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
cant wait to see n0 2
10
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
See No Evil, Hear No Evil
love it, sooo funny
11
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
i really love it
12
Freddy Got Fingered 2001,  R)
Freddy Got Fingered
daddy would you
like some sausage?
13
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
ahah
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
lol, its good,..but i hate her beause she got to kss the depp! and shes not even pretty!
15
The Full Monty 1997,  R)
16
The Last of the Mohicans 1992,  R)
17
Snatch 2001,  R)
Snatch
lovin the pitt
18
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
was ok
19
Casper 1995,  PG)
20
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
love this movie for some reason
21
Wild Wild West 1999,  PG-13)
22
XXX 2002,  PG-13)
XXX
used to have a thing for vin *blushes*
23
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
24
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
my mum loves the song from this
25
The Matrix Revolutions 2003,  R)
26
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
i think its funny
27
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
wasnt too bad
28
Face/Off 1997,  R)
29
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
i feel pwitty!
30
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
31
A River Runs Through It 1992,  PG)
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
*sniffs*
33
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
34
Meet the Parents 2000,  PG-13)
35
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
aww
36
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
such a fooking great ending, only pitty is that it has leonardo de caprio in it!
37
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
mmmm the pitt..but id kill him if he put acid on my hand!
38
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
love this and number 2
39
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
hehe
40
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
not aas good as the first :(...this is mine and chrystels film
41
Big 1988,  PG)
Big
love this movie, bit crazy but neverthe less..i want a giant keyboard!!!!!
42
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
EWWW, good movie though lol
43
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
i loved wilson *crys*
44
Dragonheart 1996,  PG-13)
45
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
beautiful
46
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
makes me cry
47
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
allways a hit
48
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
made me cry also
49
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
50
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
51
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
not too bad
52
Gremlins 1984,  PG)
53
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
soo funni
54
Blade 1998,  R)
55
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
56
The Wizard of Oz 1939,  G)
57
The Matrix Reloaded 2003,  R)
58
What Women Want 2000,  PG-13)
59
Hook 1991,  PG)
60
You've Got Mail 1998,  PG)
61
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
62
Con Air 1997,  R)
63
City of Angels 1998,  PG-13)
64
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
65
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
66
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
love it
67
Shrek 2001,  PG)
Shrek
bored of it now
68
Labyrinth 1986,  PG)
69
Backdraft 1991,  R)
70
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
71
Evolution 2001,  PG-13)
72
The Mask 1994,  PG-13)
73
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
74
Men in Black 1997,  PG-13)
75
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
76
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
realy good.!!!
77
Team America - World Police 2004,  R)
78
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
79
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
80
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
81
George of the Jungle 1997,  PG)
82
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
love em all
83
The Green Mile 1999,  R)
84
Troy 2004,  R)
85
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
86
Apollo 13 1995,  PG)
87
Ghost 1990,  PG-13)
88
Lethal Weapon 4 1998,  R)
89
The Break-Up 2006,  PG-13)
90
Lethal Weapon 3 1992,  R)
91
Lethal Weapon 2 1989,  R)
92
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
93
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
94
Rocky II 1979,  PG)
95
Lethal Weapon 1987,  R)
96
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
97
The Goonies 1985,  PG)
98
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
99
A Bug's Life 1998,  G)
100
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
101
Gangs of New York 2002,  R)
102
Deep Blue Sea 1999,  R)
103
Enemy of the State 1998,  R)
104
The Girl Next Door 2004,  R)
105
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
good!
106
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
well good!!
107
Dumbo 1941,  G)
108
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
love it
109
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
110
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
only watched half!!!?
111
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
love it...
112
Pitch Black 2000,  R)
113
Legally Blonde 2001,  PG-13)
114
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
WOOOOOOOOOOOOO
115
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
116
Bring It On 2000,  PG-13)
117
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
makes me cry
118
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
119
Armageddon 1998,  PG-13)
120
The Addams Family 1991,  PG-13)
121
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
boring
122
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
123
Volcano 1997,  PG-13)
124
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
loved every minute of it . it was on film four; the japanese will allways be the craziest people in the world !
125
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
such a good movie
126
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
what the???
127
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
really love!!!!!
128
Bubble Boy 2001,  PG-13)
129
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
luv it lots!!
130
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
love it!!!!!!!!
131
Underworld: Evolution 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments