My Favorite Movies


  adriko2000's Rating My Rating
1
The Godfather, Part II 1974,  R)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
4
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
5
Back to the Future Part II 1989,  PG)
6
Back to the Future Part III 1990,  PG)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Rocky 1976,  PG)
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
11
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
Laura 1944,  Unrated)
15
The Birds 1963,  PG-13)
16
Rebecca 1940,  Unrated)
17
The Others 2001,  PG-13)
18
GoodFellas 1990,  R)
19
The Departed 2006,  R)
20
The Godfather 1972,  R)
21
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
22
Mystic River 2003,  R)
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
25
Shutter Island 2010,  R)
26
My Cousin Vinny 1992,  R)
27
Beetlejuice 1988,  PG)
28
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
29
Braveheart 1995,  R)
30
Back to the Future 1985,  PG)
31
Legends of the Fall 1994,  R)
32
Vanilla Sky 2001,  R)
33
North by Northwest 1959,  Unrated)
34
Vertigo 1958,  PG)
35
Strangers on a Train 1951,  PG)
36
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
37
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
38
It's a Wonderful Life 1946,  G)
39
A Place in the Sun 1951,  Unrated)
40
The Wizard of Oz 1939,  G)
41
Nightmare Alley 1947,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments