Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AdrienneXoX's Rating My Rating
1
A Life Less Ordinary 1997,  R)
2
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
A Really Good Movie.A Movie you could watch "over & over again"!Compatible w/ Rock Star.
3
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
Very Interesting.Keeps you @ the edge of your seat.The First is always the best!
4
Blade 1998,  R)
5
Blade II 2002,  R)
6
Blue Crush 2002,  PG-13)
7
Bowfinger 1999,  PG-13)
Bowfinger
So Hilarious!I luv Eddie Murphy in this Movie.A Must See!(Lol)
8
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait
Another Favorite of Mine.One of those High School Movies.It's a Good Movie.
9
Casino 1995,  R)
Casino
I actually would like to own this Movie.This is a Great Movie.Bar None!If you haven't seen it yet,you should.
10
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
This is an Absolute Chic Flick.A great Movie to watch with your Girlfriends or by yourself.
11
Constantine 2005,  R)
Constantine
I luv Keanu...need I say more?Really Interesting!
12
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
This is sort of like (Mad Love).If you loved that movie,than you'll absolutely love this movie.I could watch it over & over again.Plus it reminds me of Brad & I.Kirsten rocks in this movie!
13
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
Another Chic Flick...Luv it!
14
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
This is a Great Movie!I remember watching it in Highschool @ a house party.Don't you wish you had friends like this?The cars are f'n awesome in this movie.I am so into cars.They don't make cars like that anymore.
15
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
Really,Really Good!
A Must See.
Watch it!
16
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
A Classic,just like Ghost!
Fav...
17
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
I saw this in the Theatres,it actually was good & I was interested.A Good Movie.
18
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
Luv Sandra.Great Movie.I could watch it "over & over again"!
19
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
20
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
Whenever it's on TV...I watch it.Classic Favorite.Psycho Flick.Very Interesting.
21
Fear 1996,  R)
Fear
Another Psycho Flick.Another Fav...mmm...Mark Walhburg.
22
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
I remember when I first watched this.I've loved Angelina since.
23
Gia 1998,  R)
Gia
Interesting.Based on a True Story.
24
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
One of My Fav's again.
25
Hocus Pocus 1993,  PG)
26
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
27
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
28
Indecent Proposal 1993,  R)
29
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
I'd like to own this Movie also:)
30
Interview with the Vampire 1994,  R)
31
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Such a Great Chic Flick.I love Brad Pitt in this movie.He's soo Hot & sexy with long blonde hair.Love him & this Movie!xo
32
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
33
Lost and Delirious 2001,  R)
34
Lost In Translation 2003,  R)
35
Mad Love 1995,  PG-13)
Mad Love
This is such a great movie.I remember when I first saw it...I still feel the same way about this movie.2nd fav.movie of Drew.
36
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Love this Movie!
37
Meet the Parents 2000,  PG-13)
38
Mermaids 1990,  PG-13)
39
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
40
My Girl 1991,  PG)
My Girl
I'd like to own this Movie too!
Made me Cry:(
41
New Best Friend 2002,  R)
42
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
I Luv Drew.I own it:)
43
Point Break 1991,  R)
Point Break
Love this movie,I just do.I wish I could surf?Patrick Swayze & Keanu Reeves Rock in this Movie!I love Keanu anyways.
44
Poison Ivy 1992,  R)
45
Poison Ivy II: Lily 1996,  R)
46
Practical Magic 1998,  PG-13)
47
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
An Absolute Favorite!Gere & Roberts,perfect on-screen match,everyone knows that!!!
48
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
This is my 1st Favorite Movie ever!I remember skipping school to watch this movie @ my friend David's.It was soo worth it.His Dad owned a video store & it just so happened I picked this movie.It rained that day.What a great day & memory.xoxo
49
Rock Star 2001,  R)
50
Saturday Night Fever 1977,  R)
51
Scream 1996,  R)
Scream
The 1st one is the best one!
52
Sixteen Candles 1984,  PG)
53
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
54
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
55
Stepmom 1998,  PG-13)
56
Sweet November 2001,  PG-13)
57
Swimfan 2002,  PG-13)
58
Thelma & Louise 1991,  R)
59
The Banger Sisters 2002,  R)
60
The Crush 1993,  R)
61
The Covenant 2006,  PG-13)
62
The Doors 1991,  R)
63
The Family Man 2000,  PG-13)
64
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
65
The Glass House 2001,  PG-13)
66
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
A "Good" Movie.
67
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
The Hand That Rocks the Cradle
A Must See.
68
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
Funny;)
69
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I love Keanu & Sandra!
70
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
A Really Good Movie/Love Story.
71
The Real Cancun 2003,  R)
The Real Cancun
Makes me wish I was in Cancun or picked for that show Mtv,made into a movie.
72
The Story of Us 1999,  R)
73
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Funny;)
A movie I could watch over & over again.
74
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Wizard of Oz?Come on...if you haven't seen it...you should!
75
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
Interesting & the new thirteen is way different from when I was thirteen?
76
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Love=Romance
Good Movie.
77
Underworld 2003,  R)
78
Underworld: Evolution 2006,  R)
79
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Really Good Movie.Diane Lane is Great.The kind of Movie...that when your done watching it...you think to yourself...what a good movie.
80
Van Helsing 2004,  PG-13)
81
Waking Up in Reno 2001,  R)
Waking Up in Reno
This is a Good Movie:)
82
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
I Love Wayne's World.
83
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Owen Wilson & Vince Von are great together,choked up in the Theatre!Actual tears and everything.
84
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Good Movie.Jonny Depp is Great!Leonardo is Superb in this movie.Just watch it!
85
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
I really love this movie.Great Performance from Meg Ryan.I could watch this movie over & over again!
86
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Who doesn't like the story of Romeo & Juliet?Love stories are great & so is this movie.
87
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
Edge of your seat horror.This is a really good movie!
88
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Loved it!
89
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
If you like Sandra,this a good movie,to watch;)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments