My Favorite Movies


  adrianlugo13's Rating My Rating
1
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
2
Roberto Succo 2001,  Unrated)
3
GoodFellas 1990,  R)
4
The Poughkeepsie Tapes 2007,  R)
5
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
acho la e visto como 4 veses
es afuego!
6
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
7
Do the Right Thing 1989,  R)
8
Raging Bull 1980,  R)
9
Love Liza 2002,  R)
10
8 Mile 2002,  R)
11
The Good, the Bad, and the Weird 2008,  R)
12
Che: Part One (The Argentine) 2008,  R)
13
Che: Part Two (Guerrilla) 2008,  R)
14
Gran Torino 2008,  R)
15
Man Jeuk (The Sparrow) (Cultured Bird) 2008,  Unrated)
16
The Wrestler 2008,  R)
17
Slumdog Millionaire 2008,  R)
18
Gomorrah (Gomorra) 2008,  Unrated)
19
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
20
Gummo 1997,  R)
21
Hatchet 2006,  R)
22
In Bruges 2008,  R)
23
Carlito's Way 1993,  R)
24
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
25
Seven (Se7en) 1995,  R)
26
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) 2003,  Unrated)
27
Yi boh laai beng duk (Ebola Syndrome) 1996,  Unrated)
28
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
29
Taken 2008,  PG-13)
30
Pineapple Express 2008,  R)
31
The Prestige 2006,  PG-13)
32
Death Sentence 2007,  R)
33
Eastern Promises 2007,  R)
34
Scarface 1983,  R)
35
The French Connection 1971,  R)
36
The Hurt Locker 2008,  R)
37
Up 2009,  PG)
38
Ghosts of Cité Soleil 2006,  Unrated)
39
Sin Nombre 2008,  R)
40
Bronson 2008,  R)
41
Casino 1995,  R)
42
PTU (PTU - Police Tactical Unit) 2003,  R)
43
Chocolate 2008,  R)
44
Dirty Harry 1971,  R)
45
Magnum Force 1973,  R)
46
Sudden Impact 1983,  R)
47
Felon 2008,  R)
48
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
49
Miracle at St. Anna 2008,  R)
50
Rise of the Footsoldier 2007,  R)
51
Martyrs 2008,  R)
52
Ip Man 2010,  R)
53
The Game (Deo ge-im) 2008,  Unrated)
54
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
55
The Funeral 1996,  R)
56
Star Trek 2009,  PG-13)
57
Home Movie 2008,  R)
58
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
59
Inside Man 2006,  R)
60
Idiocracy 2006,  R)
61
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
62
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
63
American History X 1998,  R)
64
Iron Man 2008,  PG-13)
65
Dead or Alive: Hanzaisha 1999,  R)
66
Chopper 2000,  R)
67
Johnny Mad Dog 2008,  Unrated)
68
Straight Time 1978,  R)
69
Sea of Love 1989,  R)
70
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
71
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
72
Gangs of New York 2002,  R)
73
Heist 2001,  R)
74
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
75
Sugar 2008,  R)
76
The Brothers Bloom 2008,  PG-13)
77
Black Dynamite 2009,  R)
78
Inglourious Basterds 2009,  R)
79
Bakjwi (Thirst) 2009,  R)
80
The Hustler 1961,  Unrated)
81
Il Grande racket (The Big Racket) 1976,  Unrated)
82
The Carter 2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments