My Favorite Movies


  adrianazelda's Rating My Rating
1
The Tenant 1976,  R)
2
Play It Again, Sam 1972,  PG)
3
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
4
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
5
Stand by Me 1986,  R)
6
What About Bob? 1991,  PG)
7
Rosemary's Baby 1968,  R)
8
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
9
Heathers 1988,  R)
10
Psycho 1960,  R)
11
Mulholland Drive 2001,  R)
12
Love and Death 1975,  PG)
13
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
14
The Others 2001,  PG-13)
15
Annie Hall 1977,  PG)
16
Down by Law 1986,  R)
17
Stalker 1979,  Unrated)
18
Don't Look Now 1973,  R)
19
The Haunting 1963,  G)
20
Dead Ringers 1988,  R)
21
The Goonies 1985,  PG)
22
Lost In Translation 2003,  R)
23
Donnie Darko 2001,  R)
24
Ghost World 2001,  R)
25
The Birds 1963,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments