Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ADPERK25's Rating My Rating
1
American History X 1998,  R)
2
300 2007,  R)
3
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
4
He Got Game 1998,  R)
5
Belly 1998,  R)
6
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
very disturbingly beautiful and poetic movie, ienjoyed it very much but i think you will need a odd way of thinking to watch it
7
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
8
John Q 2001,  PG-13)
9
Sixteen Candles 1984,  PG)
10
Finding Nemo 2003,  G)
11
The Incredibles 2004,  PG)
12
White Chicks 2004,  PG-13)
13
American Pie 1999,  R)
14
Click 2006,  PG-13)
15
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
16
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
17
Last Holiday 2006,  PG-13)
18
The Holiday 2006,  PG-13)
19
Blood Diamond 2006,  R)
20
Brown Sugar 2002,  PG-13)
21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
22
Peter Pan 1999,  Unrated)
23
Face/Off 1997,  R)
24
Superman Returns 2006,  PG-13)
25
Team America - World Police 2004,  R)
26
Black Hawk Down 2001,  R)
27
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
28
Scarface 1983,  R)
29
Hostel 2006,  R)
30
Shrek 2001,  PG)
31
She's All That 1999,  PG-13)
32
The Prestige 2006,  PG-13)
33
Anger Management 2003,  PG-13)
34
The Notebook 2004,  PG-13)
35
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
36
Mean Girls 2004,  PG-13)
37
Step Up 2006,  PG-13)
38
A Walk to Remember 2002,  PG)
39
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
40
50 First Dates 2004,  PG-13)
41
Pretty Woman 1990,  R)
42
Shrek 2 2004,  PG)
43
The Longest Yard 2005,  PG-13)
44
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
45
She's the Man 2006,  PG-13)
46
The Players Club 1998,  R)
47
Fight Club 1999,  R)
48
The Breakfast Club 1985,  R)
49
Friday 1995,  R)
50
Next Friday 2000,  R)
51
Friday After Next 2002,  R)
52
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
53
Little Black Book 2004,  PG-13)
54
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
MAKES YOU WANT TO STOP EATING OUT !!!!
55
Super Troopers 2002,  R)
56
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
57
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
58
Hot Fuzz 2006,  R)
59
Meet the Robinsons 2007,  G)
60
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
61
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
62
21 Grams 2003,  R)
63
Bad Boys 1995,  R)
64
The Fifth Element 1997,  PG-13)
65
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
66
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
67
Meet the Browns 2004,  Unrated)
68
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
very good movie
69
Mallrats 1995,  R)
70
The Lake House 2006,  PG)
71
Pride 2007,  PG)
72
Hocus Pocus 1993,  PG)
73
Seven (Se7en) 1995,  R)
74
The Truman Show 1998,  PG)
75
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
76
The Green Mile 1999,  R)
77
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
78
The Joy Luck Club 1993,  R)
79
Traffic 2000,  R)
80
Crash 2005,  R)
81
Training Day 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments