My Favorite Movies


  adoreac's Rating My Rating
1
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
MY #1 favorite film of all times. (Well tied with Imitation of Life) but you get the point.
2
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
Juanita Moore was amazing in this film and Susan Kohner was a bad girl. If you didn't cry at the funeral scene of this movie, you should check your pulse and see if you're alive.
3
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
4
Dead Presidents 1995,  R)
5
Gone With the Wind 1939,  G)
6
Scarface 1983,  R)
Scarface
ONE OF MY FAVORITE MOVIES OF ALL TIME!!!!
7
The Godfather 1972,  R)
8
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
this is a truly chilling movie. very good.
9
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
This movie made my favorites list
10
Malcolm X 1992,  PG)
11
Glory 1989,  R)
12
A Soldier's Story 1984,  PG)
13
Cooley High 1975,  PG)
14
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
John Travolta has maintained SEXY for a long time. But Saturday Night Fever showed him as sexy at its best.
15
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
This my favorite animated film of all times. I went to see this at the theater 4 times...(I had no children at the time)
16
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
17
A Piece of the Action 1977,  PG)
18
The Notebook 2004,  PG-13)
19
9 1/2 Weeks 1986,  R)
20
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
This one makes my favorite list. Val Kilmer as Doc Holidday was amazing.
21
The Bodyguard 1992,  R)
22
All About the Benjamins 2002,  R)
23
Lethal Weapon 1987,  R)
24
The Mack 1973,  R)
25
The Green Mile 1999,  R)
26
Set It Off 1996,  R)
Set It Off
This movie showed the emotional range of Jada Pinkett. Queen Latifah was a little too believable in her role. Kimberly Elise and Vivicia Fox gave stellar performances as well.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments